С янката на свързаната с КГБ корупция и мафия се простира над износа на руски газ и петрол на Запад, пишат световни медии.
Бивши агенти и близки до президента Путин контролират реки от милиарди долари от износа на черно злато и синьо гориво, които се вливат по сметките на регистрирани на брега на Женевското езеро компании, чиито връзки директно водят до върха на новата руска политическа пирамида в Москва, отбелязва "Москоу таймс".
Едва ли наблюдаваната през последните месеци ресъветизация на руския енергиен сектор е предизвикана от благородни намерения като защита на националните интереси или по-добро управление на енергийните резерви помислете отново, коментира "Монд".
Показателно е, че снованата преди десет години компания "Гънвор" от бившия агент от КГБ Генадий Тимченко в момента е третият по големина търговец на петрол на Стария континент, изпреварват само от "Гленкор" и "Витол".
За първи път за Тимченко се заговори в Русия в началото на 2004 г. след откритото писмо на кандидата за президент Иван Рибкин. Той го окачестви като човека, движещ бизнеса на Путин в чужбина и Русия. В интервю пред Ройтерс съсобственикът в "Гънвор" Торбьорн Торнквист отрече политическата протекция от Кремъл да е в основата на успеха, но сухите цифри говорят друго.
През миналата година "Гънвор" е изнесла 60 млн. тона руски петрол за 30 млрд. долара, като за 2007 г. се очаква нарастване до 83 млн. тона и 43 млрд. долара.
В наши дни през компанията минават около 30% от морския износ на нефт от Русия, признава Торнквист. Основната част от оборота - около 60%, се пада на петрола, а останалата - на нефтопродукти.
Според специализирани западни сайтове тези отлични финансови резултати не биха били възможни, ако компанията не е свързана с "пряка тръба" с Кремъл.
Това гарантира основни нейни партньори да са гиганти като "Роснефт", "Газпром нефт" и ТНК-BP. Последните напоследък преориентират доставките си от "Гленкор" именно към "Гънвор". "Ведомости" отбелязва, че 60% от износа на "Роснефт" за Западна Европа минава през "Гънвор". Компанията реализира и 40% от този на "Сургутнефтегаз".
Добрите политически връзки в Москва на базираната край Женевското езеро компания й позволяват да започне подготовка за експанзия в Западна Африка, Близкия изток и Азия. В Русия пък "Гънвор" се готви да купи два терминала за износ на черно злато - единият на Черно море, а другият - на север.
Генадий Тимченко е работил заедно с Путин в Първо главно управление на КГБ. През 90-те години се засича отново с Владимир Путин, който тогава ръководи комисията по външноикономически отношения на Санкт Петербург.
Руски борсови анализатори смятат, че Тимченко контролира и 25% от "Сургутнефтегаз".
По състояние може да се нареди сред най-големите милиардери в света. Той разполага с 9.5 - 14.4 млрд. долара. През 2004 г. "Коммерсант" го постави на 14-о място сред руснаците Тези оценки се правят въз основа на финансовите показатели на "Гънвор".
В редките си интервюта за руската преса Тимченко посочва, че "първия си милион" е натрупал като участник в скандалната програма на ООН за Ирак "Петрол срещу храни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!