В програмна декларация за представения от него проект за правителство председателят на БСП Сергей Станишев заяви, че обективната ситуация е променила дневния ред на България и правителството ще има нов важен свръхприоритет - да мобилизира усилията на държавата и да окаже незабавна и трайна помощ на българските граждани, пострадали от природните стихии.

За нас от първостепенна важност е да бъде преодоляна липсата на
Държава, каза бъдещият премиер. (Вж. пълния текст на програмната декларация на кабинета му в BSP.bg).

Той твърди, че в политическите приоритети на правителството са заложени и ще бъдат отстоявани три важни цели на управлението: преодоляване на изоставането по пътя към членството на България в ЕС, реален икономически растеж и социална отговорност за решаване на проблемите на гражданите.

За хиляди сънародници презимуването се превръща в реален проблем, затова хората искат създаването на действен кабинет, който да работи не кампанийно, а перспективно, посочи Станишев.

"Това правителство ще направи крачка напред и ще създаде

Министерство на държавната политика при бедствия и аварии

То ще ръководи всички необходими действия в ситуация като сегашната и ще бъде ясно кой върши работата, как я върши и кой носи отговорност", увери той.

"Гражданите, бизнесът, синдикатите през последните дни с напрежение следяха трудните консултации между партиите, разрушителното противопоставяне, което върна политическия живот в началото на 90-те години. У европейските ни партньори се зароди съмнение, че България е способна да разреши политическите спорове. Днес имаме шанс да разсеем страховете и недоверието и можем да опровергаем скептиците", допълни кандидатът за премиер.

"В момента сме изправени пред нетипична, неслучвала се досега ситуация - в рамките на три седмици лично аз за втори път да предлагам да подкрепите политика и правителство. За тези три седмици ни се случиха много неща. За много от тях сме си виновни ние - българските политици", каза Станишев.

"През тези три седмици обаче на България се случи невиждана, жестока
трагедия. Ако днес политиците, парламентаристите, държавниците се направят, че нищо не се е случило и не се е променило, че най-важни са политическите ни препирни, аргументи, процедури и дребни номера, всички вкупом ще станем непотребни", допълни лидерът на левицата.

Той подчерта, че преговорите са били дълги, мъчителни, понякога безплодни, но всички участници са успяли да проявят отговорност и най-важното - благодарение на тях, всички политици в създадената
коалиция, а и в други партии, са разбрали какво се иска от тях: обществото, бизнесът, синдикатите очакват да се формира отговорен и ефективен кабинет, който да е способен да решава проблемите на хората, който ще постигне промяна и ще осигури не само номинално, но и успешно членство на страната ни в ЕС.

Коалицията ще разчита на подкрепата на всички групи

и народни представители в парламента, категоричен бе Станишев. Диалогът щял да бъде заложен във всички механизми за вземане на решения от новото правителство.

Правителството нямало да издига политически чадъри и щяло да работи максимално открито.

Станишев подчерта, че опозицията няма да е враг, а необходим коректив на мнозинството.

Сред целите на проектокабинета, са:
- икономическо развитие,
- нарастване на доходите,
- присъединяване към ЕС от 1 януари 2007 г. и пълноценно участие в органите и институциите на общността,
- ускорена съдебна реформа,
- гарантирано и достъпно здравеопазване,
- поддържане на висок и устойчив икономически растеж - 6-8% годишно,
- модернизация на държавата,
- увеличаване на заетостта и квалификацията на работната сила съгласно Лисабонската стратегия на ЕС,
- развитие на частната инициатива,
- продължаване процесите на приватизация,
- стимулиране на конкуренцията и либерализация при запазване на обществения интерес,
- решителни мерки срещу организираната престъпност и корупцията.

Станишев представи и структурата на предлагания от него Министерски съвет.

За създадената вчера коалиция той каза, че въпреки всичко случило се, разумът и отговорността са надделяли. Коалицията между социалисти и либерали

ще търси по-разумния баланс между държава, общество и пазар.

Тя е обединение, което трябва да гарантира стабилността на институциите и ефективната им работа, да осигури приемственост в европейската интеграция, да помогне на икономическия растеж и да осъществи промяна в отношението на държавата към проблемите на хората, изтъкна соцлидерът.

Мотивът за създаването й е волята ни да оправдаем очакванията на българското общество, подчерта Станишев. По думите му ключът за това е в успешното взаимодействие на коалицията, за което са необходими равноправие, толерантност и принципност, и най-важното - доверие.

От възстановяването на доверието зависи успехът на България, категоричен бе Станишев. Той посочи, че новото правителство ще бъде изправено пред огромни трудности и рискове за страната, като визира щетите от бедствията, разрушената инфраструктура, нуждата от подкрепа за много българи, реколтата, състоянието на здравната каса и други проблеми.

Кандидат-премиерът открои и нарасналата заплаха за отлагане на членството в ЕС заради неизпълнени ангажименти, като посочи, че съдебната система е неефективна, а

администрацията е мудна и бюрократизирана

Предстоят трудни дискусии по важни външнополитически проблеми, призна той.

Според него е необходима последователна политика за овладяване на породените социални проблеми и неравенство, на проявите на етническа нетолерантност. Необходимо е спешно да започнат консултациите по
бюджета за следващата година, напомни още Станишев.

Той заяви, че не може да обещае лесни и магически решения, но поема
ангажимента да отдаде всичките си сили за отговорен подход и работа на кабинета. По думите му пътят към това минава през общите усилия на държавните институции, през диалога с всички.

"Хората трябва да знаят, че се работи в техен интерес, защото националният интерес е интересът на всеки български гражданин. Това ще бъде основен принцип в работата на правителството и е пътят към успеха на България", заяви кандидатът за премиер от парламентарната трибуна.

- Неврозата на жена ви не представлява опасност. С тази невроза може да живее дълго. - Докторе, а аз?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Султанът на Оман на визита в Русия, ще разговаря с Путин

Султанът на Оман на визита в Русия, ще разговаря с Путин

Свят Преди 17 минути

Лидерите на Русия и Оман ще обсъдят търговските и икономическите връзки между страните си

Русия твърди, че си е върнала контрола над селище в Курска област

Русия твърди, че си е върнала контрола над селище в Курска област

Свят Преди 56 минути

Министерството на отбраната в Москва съобщи още, че руските войски са превзели и друго населено място в украинската Донецка област

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

Трафикът на Велика събота: Каква е ситуацията по магистралите у нас

България Преди 1 час

За първа година немаркирани полицейски патрули следят за нарушители

<p>Предлагат всички&nbsp;ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета</p>

Здравният министър: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета

България Преди 2 часа

В мотивите се посочва, че целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации

Богомолци очакват началото на процесията в Колизеума, пресъздаваща Виа Круцис (на латински "Кръстния път")

Папа Франциск пропусна годишната процесия на Разпети петък в Рим

Свят Преди 2 часа

88-годишният понтифик все още се лекува и ограничава публичните си изяви

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

България Преди 3 часа

Тя е реализирана от екип на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

В очакване на Възкресение: Засилени мерки за сигурност около "Св. Александър Невски"

България Преди 3 часа

Пропускането на гражданите ще става през КПП от четирите страни на храма

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Свят Преди 4 часа

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио

<p>VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО)</p>

VW Tayron запълва голяма празнина (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 4 часа

Когато си пристрастен към SUV, но нямаш 7-местен модел в гамата си това е проблем. Него Volkswagen решава с Tayron, който предлага опция за две допълнителни места и възможност за ползване на данъчен кредит у нас

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Шпионка с мустаци? Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом (ВИДЕО/СНИМКИ)

Любопитно Преди 5 часа

Наскоро обаче имаше още един подобен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Жителите на Киев изпратиха 1100 дрона за фронта

Свят Преди 6 часа

На този фон атаките на Русия срещу Украйна продължават

Снимката е илюстративна

Дърво падна и премаза автомобил в София

България Преди 7 часа

Инцидентът е станал в столичния квартал "Свобода"

<p>Втори кръг на преговори: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма</p>

Втори кръг на преговори в Рим: Ще се разберат ли САЩ и Иран за ядрената програма

Свят Преди 7 часа

Американската делегация е водена от специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф, а иранския екип – от външния министър Абас Арагчи

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

Благодатният огън: И тази година без църковна делегация от България до Йерусалим

България Преди 7 часа

Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната