Н ивото на умствените способности на децата не е свързано толкова с размера на техния мозък, колкото с интензивните изменения, настъпващи с порастването, твърдят учени от Националния здравен институт в Мериленд, САЩ. Те изследвали особеностите в развитието на кората на главния мозък при деца с необикновено развит интелект.
Използвайки метода на магнотно-резонансното сканиране, експертите установили няколко закономерности в развитието на главния мозък при вундеркиндите.
В ранна възраст кората на главния мозък при тях е по-тънък, отколкото при връстниците им, но процесите на удебеляването й се извършват значително по-дълго и интензивно - до 11-12 години, след което тя започва бързо да се съкращава.
Мозъчната кора при деца със средни способности първоначално притежава голям обем,
като дебелината й се увеличава бавно. Съкращаването на нейния обем при обикновените малчугани пък протича по-бавно, отколкото при вундеркиндите.
Причините за тези особености не са изяснени. Неизвестни са и причините за първоначалните различия в дебелината на кората на главния мозък.
"Способните деца са по-умни от останалите не толкова защото имат повече сиво вещество в една или друга възраст. По-скоро нивото на IQ е свързано с особената динамика при развитието на кората на главния мозък", обобщава Джудит Рапопорт, една от водещите изследването.
В проучването участвали 307 здрави деца на минимална възраст 5 години. Били им правени магнитно-резонансно сканиране и тестове за интелигентност два пъти годишно до навършване на 19-годишна възраст.
Максималното ниво на IQ при децата е 121-145 пункта, нивото на високия интелект - 109-120 пункта, а на средния - между 83 и 108.
Според учените ускорените процеси в кората на главния мозък при малките гении са свързани с по-интензивните процеси на формиране на центровете, регулиращи интелектуалната активност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!