Б ившата Германска демократична република (ГДР) е плащала 2 000 лв. (350 британски паунда) на граничарите в комунистическите страни за всеки неин гражданин, убит при опит да избяга на Запад.
Това става ясно от свидетелствата на бивши граничари и архиви на тайната полиция на ГДР ЩАЗИ, публикувани днес в сп. "Шпигел"и цитирани от британският в. "Индипендънт" по повод навършващите се 18 години от събарянето на Берлинската стена.
Архивите доказват, че ГДР е имала тази практика през целия период на Студената война, като в много от случаите застреляните бегълци били погребвани на място.
Като се позовава на интервюта с бивши български граничари от времето на комунистическия режим, "Шпигел" твърди, че за всеки убит при опит да избяга на Запад източногерманец ГДР е плащала сума, равна на 350 паунда и е осигурявала почивка.
Посолството на ГДР в София плащало на българските граничари 2 хиляди лв. за всеки убит гражданин на "първата работническо-селска държава на германска земя", както я наричаха комунистическите лидери в Берлин По време, когато средната заплата беше 150 лв. това е било истинско богатство в бедната Народна република България.
Според цитирани от "Шпигел" бивши български граничари цели германски семейства, включително жени и деца, са били избити.
"Индипендънт" припомня, че през по-голямата част от Студената война източногерманците имаха право да пътуват само в комунистическите държави в Европа, а България бе любима дестинация за почивка като една от малкото държави от тогавашния Източен лагер с топъл климат и море.
Според публикуваните архиви на ЩАЗИ около 2 хиляди източногермански граждани са се опитали да избягат на Запад през България между 1961 г., когато бе построена Берлинската стена, и 1989 г. Хиляди други са извършили успешни или неуспешни опити за бягство през Унгария, бивша Чехословакия и Румъния.
По официални данни на българската граница по време на Студената война са били убити 17 източногерманци. При условие, че граждани на ГДР са направили най-малко 2 хиляди опита за бягство през България, обаче е възможно истинският им брой да е много по-висок, отбелязва "Индипендънт".
Вестникът дава пример с убийството на източногермански беглец на българската граница през юли 1989 г. Размерите на огнестрелните рани на тила му говорят, че той буквално е бил екзекутиран от граничар, изкушен от обещаната премия.
Български учител, който проучва тези случаи, разкрил, че много от застреляните източногерманци били погребвани в "ничията земя" по протежение на "Желязната завеса". Има доказателства, че някои от телата са били изровени и ядени от диви животни.
Практиката на погребване на място били прекратена през 1975 г. по искане на ГДР. Родителите на двама източногермански тийнейджъри, застреляни на българската граница, обаче се оплакали, че децата им са изчезнали безследно.
"Шпигел" пише, че българските власти не разрешават опити за търсене на телата на бегълци в "ничията земя" по границите на страната. В България, за разлика от бившата Източна Германия, не е бил съден нито един бивш граничар, отбелязва списанието.
Но днес в Германия не са малко онези - и на Изток, и на Запад - които изпитват носталгия към комунистическото минало. Всеки пети гражданин би се радвал стената да бъде издигната отново, сочи допитване на института "Форса", поръчано от сп. "Щерн".
Все пак 74% не искат по никакъв начин Германия отново да бъде разделена.
В същото време проучването сочи, че Социалдемократическата партия на Германия получава подкрепата само на 26% срещу 40% за десните християндемократи на канцлерката Ангела Меркел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!