С ветът отбелязва на днешната дата 200 г. от рождението на Чарлз Дарвин - английски учен и естествоизпитател, първият, предложил завършена и аргументирана теория на еволюцията.
Най-мащабни са честванията на Острова (Darwin200.org), които включват издаване на серия от 10 пощенски марки и мегаизложба в Музея по естествена история в Лондон, където днес работи праправнучката му Сара Дарвин.
Тази седмица като негов музей отваря врати и реставрираният му дом в Дауни, графство Кент - имението "Даун хаус", предложено на ЮНЕСКО като обект от световното наследство.
Ученият живял там в продължение на четири десетилетия от 1842 г. до смъртта си. Уреждането на експозицията само на първия етаж струвало 1 млн. лири.
Още миналата година в родината му се погрижиха да качат онлайн целия негов документален архив, свързан с изследванията и живота му.
На DarwinOnline.org.uk вече има около 100 хил. страници документи. Сред тях са публикации и ръкописи, лични писма и бележки, а също така чернови на негови трудове, вкл. "Произход на видовете", чието ново издание излиза с корица от авангардния художник Деймиън Хърст.
Изследователи от университета в Кеймбридж са работили над този проект от 2002 г. насам. В новия брой на българското "Нъшънъл джеографик" една от темите също е посветена на Дарвин и неговите последователи.
Чарлз Робърт Дарвин, роден на 12 февруари 1809 г. в Шрусбъри, пръв осъзнава и описва как всички видове са еволюирали в течение на времето от общ прародител посредством процес, който той нарича "естествен отбор", припомня БГНЕС.
Доказателства за това са предоставени в книгата му "Произход на видовете" (1859 г.).
Въпреки че е кръстен в англиканската църква, Дарвин разглежда критично Библията като исторически източник и изразява учудване, че всички религии не са еднакво валидни.
За него религията е племенна стратегия за оцеляване, но до последния си дъх той продължава да вярва, че Бог е върховният законодател.
Наскоро от Ватикана отдадоха заслуженото на учения с официалното становище, че неговата теория за еволюцията не си противоречи с божествената доктрина за Сътворението.
Идния месец под егидата на папа Бенедикт XVI дори ще се състои конференция, която ще отбележи 150-годишнината от "Произход на видовете".
Събитието е наистина знаменателно в контекста на новите тенденции на отношенията между църквата и науката, налагани от Ватикана, допълва БГНЕС.
Сред популярните му трудове е и "Пътешествие около света с кораба "Бигъл", където са описани пътуванията му като млад учен с кораба от британския кралски флот през 1831-36 г.
Дарвин умира на 73-годишна възраст на 19 април 1882 г. в Дауни, графство Кент.
По настояване на неговите колеги от научната общност вместо в гробището на местната църква "Сейнт Мери" бива погребан в Уестминстърско абатство - редом с Джон Хершел и Исак Нютон.
Той е един от петимата известни покойници, които не са членове на британското кралско семейство, но през XIX в. им е оказана честта да бъдат изпратени във вечния им път с държавни почести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!