Дейвид Линч е част от международната делегация от учени, педагози, бизнесмени, общественици и дейци на културата, която пристига в София на 9 ноември.
Световноизвестеният кинорежисьор, художник, писател и продуцент е в компанията на Донован Лийч - легендарният шотландски певец, поет, китарист и композитор от 60-те години, д-р Бевън Морис - президент на Махариши университета по мениджмънт, Феърфилд, Айова, САЩ, д-р Джон Хеглин - световноизвестен квантов физик, д-р Аларик Аренандер - директор на Института за изучаване на мозъка в Айова, САЩ.
(вж. фотогалерия)
Гостите ще участват в полагането на първата копка на
Университет за непобедимост на България
учебни заведения, в които наред с изучаване на обичайните профили, предмети и специалности, ще се прилагат научно и практически доказани техники, които премахват индивидуалния и обществен стрес и развиват пълния умствен и творчески потенциал на учениците и студентите.
Стресираните тийнейджъри имат нови съюзници в лицето на Линч и Лийч. Двамата известни творци събират средства, за да подкрепят въвеждането в училищата и проучването на ползите от трансценденталната медитация, която намалява успешно стреса сред нарастващия брой ученици и студенти, страдащи от високи нива на напрегнатост, безпокойство, депресия, употреба на наркотични вещества и проблеми в усвояване на учебния материал, като например синдрома на хиперактивност и нарушение на вниманието.
Нямах никаква представа от трансцеденталната медитация
работех в най-хубавото студио на Холивуд с най-добиря екип, правех филмите си, но не бях щастлив, каза Линч.
По думите му този университет ще бъде създаден на основа на най-новите постижения в науката, основани на единното поле, специални техники за просветление и ангажиране на съзнанието от научна гледна точка. Целта е да се развие пълния потенциал на мозъка, който ВУЗ-овете сега усвояват едва 5-10%.
Новият ВУЗ-ът ще функционира от края на януари 2008 г. Той ще е частен и ще се подпомага от фондацията на Линч за образование, основано на съзанието и световен мир. Фондацията е осигурила субсидии на стойност милиони долари за училищни програми по трансцедентална медитация за учащи се в САЩ, Латинска Америка и Африка.
У нас по програмата "Йогийски полет" ще се учат
300 студенти, които са достатъчни да променят страната
към просперитет за ликвидиране на престъпността и агресията, смята Линч.
Д-р Донка Ходжева, председател на инициативния комитет "Образование без стрес", по чиято покана е тук Дейвид Линч съобщи, че по международен проект са осигурени средства, с които е закупен терен за бъдещия университет в "Младост"4. Но докато той бъде построен, ще се използва временно сграда под наем.
В скоро време ще има интернет-страница, чрез която ще става кандидатстването.
За ползата от тези програми са документирани над 600 научни изследвания, проведени през последните 40 години в 250 независими изследователски институти и университети в 33 страни.
Това не е философия, а наука, подчерта Дейвид Линч
В подобни университети се учат конвенционалните науки, като се отделя специално внимание на новото познание за единното поле, което е универсален източник за природата и за съзнанието. Става въпрос за постижения на съвременната физика на най-малките частици - микроните - до изследването на съзнанието и природата.
Единството в познанието се води от могъщите технологии на съзнанието на ведическата култура и чрез трансцеденталната медитация - навлизане в най-дълбоките пластове на съзнанието.
На 9 ноември в кино "Люмиер" Дейвид Линч говори за своите филми, за своята книга
Да уловиш голямата риба
(издадена у нас в библиотека "Амаркорд" на издателство "Колибри"), за връзката на трансценденталната медитация със съзнанието и творчеството. Преди това е извънредната прожекция на документалния филм "Линч", включен в програмата на "Киномания".
Донован, който е медитатор от 40 години, изпълни някои песни от последния си концерт, състоял се на 21 януари 2007 г. в препълнения с публика "Кодак тиътър" в Лос Анжелис. Концертът е бил организиран от фондацията на Линч.
Делегацията посещава България в рамките на международна обиколка за честване започването на подобни проекти в 192 страни по света, в това число 40 държави от Централна и Източна Европа. До момента тя е приета от държавни глави и правителствени личности от най-висок ранг. Преди България делегацията е била в Ирландия, Великобритания, Англия, Белгия, Финландия, Дания, Естония и Литва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!