Ч леновете на Съвета за сигурност на ООН, които тази нощ дебатираха при закрити врата обстановката в ивицата Газа, не постигнаха съгласие по текста на резолюция, предложен от Либия, предадоха световните агенции.
В проекта се изразяваше сериозно безпокойство от ескалацията на напрежението в Газа, главно след началото на израелската сухопътна офанзива. Всички страни в конфликта се приканваха да спазят незабавно примирие и да спрат военните си действия, съобщи председателят на Съвета за сигурност, посланикът на Франция в ООН Жан-Морис Рипер.
Приемането на текста беше блокирано от САЩ.
Очаква се във вторник Съветът за сигурност да проведе ново заседание, този път открито, в което ще участват и министрите на външните работи на редица арабски държави.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за незабавно прекратяване на сухопътната операция в ивицата Газа в телефонен разговор с израелския премиер Ехуд Олмерт тази нощ.
Чешкото председателство на ЕС определи операцията като отбранителна, а не офанзивна.
"За момента на фона на случилото се през последните няколко дни ние възприемаме тази стъпка като отбранително, а не като офанзивно действие", заяви говорителят на чешкото председателство Иржи Франтишек Потужник.
Държавният департамент на САЩ се обяви за трайно примирие в ивицата Газа. То обаче "не трябва да води до предходното състояние на нещата, при което Хамас да продължат да изстрелват ракети по Израел от ивицата Газа и да обричат населението на тази палестинска територия на мизерен живот", се казва в изявление на говорителя на Държавния департамент Шон Маккормак.
Франция осъди сухопътната операция на Израел, както и продължаващия ракетен обстрел от Газа по Израел.
"Тази опасна ескалация на напрежението усложнява усилията, подети от международната общност, и в частност от ЕС и Франция, от участниците в Четворката за мир в Близкия изток и от страните от региона да се сложи край на сраженията, да се достави незабавно помощ за цивилните и да се стигне до постоянно действащо споразумение за прекратяване на огъня", гласи изявление на френското външно министерство.
Британският министър на външните работи Дейвид Милибанд заяви, че ескалацията на напрежението в ивицата Газа ще предизвика ужас и изумление.
Чешкият му колега Карел Шварценберг призовава за прекратяване на огъня в ивицата Газа и за улесняване на достъпа на хуманитарна помощ за населението там.
"Въпреки че една държава има неоспоримото право да се защитава, това не й дава право на действия, които ще имат мащабно въздействие върху цивилните", заяви Шварценберг.
Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама не коментира събитията в Близкия Изток с аргумента, че страната има един действащ президент.
Протести срещу действията на Израел имаше в редица градове в Европа, САЩ, Израел и Канада.
Хамас окачестви случилото се тази нощ в Съвета за сигурност като "фарс".
"Това, което се случи в Съвета за сигурност, е фарс, който показва каква власт над неговите решения имат Америка и ционисткият окупатор", заяви говорителят на палестинското ислямистко движение Фаузи Бархум.
Той осъди и позицията на чешкото председателство на ЕС. Тя е пристрастна и гарантира продължаването на престъпленията, извършвани от окупатора в Газа, каза Бархум.
Броени часове след началото на сухопътната операция Хамас се зарече, че Израел ще плати скъпо за сухопътната офанзива и обеща, че ще превърне Газа в гробище за израелските военни.
Ливанското движение Хизбула призова Хамас да нанесе големи загуби на Израел.
"Сухопътна израелска операцийка тук или там, както беше във войната през 2006 г. не значи нищо. Едва, когато палестинската съпротива убие израелски войници и унищожи израелски танкове, ходът на битката ще бъде решен", заяви лидерът на Хизбула Хасан Насрала, цитиран от световните агенции.
Сраженията по суша и въздух в ивицата Газа продължават. Израелски военни части се намират в подстъпите на град Газа, предаде Франс прес, като се позова на очевидци.
Израелски бронетранспортьори и пехотни подразделения са били забелязани на мястото на бившето еврейско селище Нецарим, което бе евакуирано при израелското изтегляне от палестинската територия през 2005 г. Районът се намира на 3 км южно от Газа - най-големият град в крайбрежния сектор.
Израелският министър на отбраната Ехуд Барак прогнозира дълга операция,
но подчерта, че сухопътната офанзива е била предприета в подходящия момент и с оглед подобряването на ситуацията във връзка с безопасността на гражданите на Южен Израел, ежедневно подлагани на палестински ракетен обстрел.
"Ние не искаме война, но няма да изоставим нашите граждани на атаките на Хамас", заяви Барак.
"Военната операция в ивицата Газа няма да бъде лесна и кратка... Отлично знаем, че може да ни се наложи да дадем жертви, но трябва да заплатим тази цена, за да променим ситуацията в Южен Израел. Целта на операцията е да се нанесе сериозен удар по Хамас и радикално да се промени ситуацията във връзка с безопасността", допълни той.
"Надяваме се, че северният фронт ще остане спокоен, но сме готови за всяка ситуация. Не търсим конфронтация там", заяви Барак. Така той отправи предупреждение към движението Хизбула, което би могло да предприеме атака срещу Израел от север.
От началото на сухопътната операция са ранени повече от 30 израелски бойци, съобщи Франс прес, позовавайки се на съобщение на израелската армия. Убити са поне 50 палестинци. Официално беше потвърдено, че първата жертва е 11-годишно палестинско дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!