104 членове на Камарата на представителите на американския Конгрес изпратиха писмо до държавния секретар Кондолиза Райс, в което призовават Вашингтон да преразгледа из основи политиката си спрямо Куба след оттеглянето на Фидел Кастро от властта, предаде Франс прес.
След 50 години настъпи време да мислим и да действаме по нов начин спрямо Куба, се казва в писмото.
(вж. фотогалерия на Фидел Кастро)
Инициативата е подета от членове както на Републиканската, така и на и Демократическата партия, които са за вдигането на икономическото ембарго на Вашингтон срещу Хавана.
Депутатите, подписали писмото, упрекват Вашингтон, че не е постигнал нищо, за да принуди кубинското правителство да се промени, през петте десетилетия, през които американската политика е залагала само на икономически санкции и изолирането на Куба.
Кандидат-президентите също коментираха решението на Кастро да се оттегли от властта, предаде Ройтерс.
Хилари Клинтън и Барак Обама се обявиха за вдигане на икономическото ембарго срещу Хавана.
Ще кажа на новото ръководство на Куба, че американският народ е готов да се срещне с него, ако той поеме напред по пътя на демокрацията, заяви Клинтън.
Оттеглянето на Фидел Кастро е само първи етап, който е много важен, но е недостатъчен да донесе свобода на Куба, каза Обама.
Той допълни, че ако комунистическият режим започне да отваря Куба към сериозни демократични промени, САЩ трябва да са готови да започнат да взимат мерки за нормализиране на отношенията и отменяне на ембаргото.
Според Обама свободата на кубинския народ е кауза, която трябва да обедини американците.
Джон Маккейн се обяви против вдигането на ембаргото. Той настоя, че икономическите санкции трябва да са в сила, докато в Куба не се проведат демократични избори и Хавана не освободи политическите затворници.
Майк Хъкаби изрази мнение, че Куба изобщо няма да се промени, докато Кастро е жив.
Венецуелският държавен глава Уго Чавес и боливийският му колега Ево Моралес, и двамата големи поддръжници на Кастро, приветстваха решението му да се оттегли от властта заради здравословното си състояние, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС.
Чавес изрази съжаление, че Кастро така и не се е справил със здравословните си проблеми.
Отказвайки се от властта, той направи един жест, който му спечели уважението, който доказва личната му безпристрастност, заяви Чавес, коментирайки оттеглянето на Кастро.
Моралес пък заяви, че Латинска Америка не иска да загуби такъв исторически лидер, революционер и борец срещу империализма, като Кастро.
Коментари по повод оттеглянето на Кастро направи и Пекин, който пожела на бившия кубински лидер бързо и пълно възстановяване от заболяването.
Говорителят на китайското външно министерство Лю Цзянчао изрази надежда, че след оттеглянето на революционния лидер Китай и Куба ще продължат да укрепват връзките си, предаде Ройтерс.
Канада се надява, че оттеглянето на кубинския лидер от ръководните постове в Куба ще проправи път към политически и икономически реформи в островната държава, предаде Франс прес, цитирайки канадския външен министър Максим Берние.
За разлика от САЩ Канада винаги е поддържала добри отношения с Куба през 49-те години на управление на Кастро. Днес тя е една от главните инвеститорки в Куба. Отава обаче често критикуваше ситуацията с правата на човека в островната държава.
Президентът на Коста Рика Оскар Ариас, който често пъти се е противопоставял на политиката на Кастро, заяви, че ситуацията в Куба няма да се промени значително, докато Ел Коменданте е жив, предаде Франс прес.
Ариас, който е лауреат на Нобеловата награда за мир за 1987 г., обаче отчете, че Куба е започнала да се отваря за външния свят, откакто Раул Кастро пое временно властта от брат си.
Президентът на Салвадор Елиас Антонио Сака, традиционен съюзник на Вашингтон, изрази надежда, че решението на Кастро да се оттегли от политиката ще отбележи началото на прехода към демократичния избор на лидери в Куба.
Накарагуанският министър на външните работи Самуел Сантос определи Кастро като "титан" и "една от най-великите личности в историята на човечеството".
Политическите промени в Куба трябва бъдат плод на вътрешен дебат, а не на външен натиск, заяви генералният секретар на Организацията на американските държави (ОАД) Мигел Инсулса.
Той допълни, че ще бъде грешка да се правят опити за ускоряване на политическите промени в Куба.
Инсулса припомни, че оттеглянето на Кастро в полза на брат му само е официализирало положението в Куба, установило се от лятото на 2006 г. досега - период, през който де факто Кастро не беше начело на властта заради заболяването си.
Италианският министър на външните работи Масимо Д'Алема коментира , че оттеглянето на кубинския лидер бележи "края на една епоха" и призова за освобождаване на политическите затворници.
Д'Алема смята, че на острова предстои етап на преход към демокрация. Министърът изрази надежда, че този преход ще бъде безболезнен, без силни сътресения.
Първият жест, който трябва да се поиска от Куба, след като Кастро каза "сбогом", е освобождаването на политическите затворници. Това ще бъде позитивен знак за начало на нова епоха, добави Д'Алема.
Управляващата в Испания социалистическа партия определи оттеглянето на Кастро като "страхотна новина", ако то доведе до "демократично отваряне" на страната, съобщи ДПА.
От Испания ние ще работим това да се случи, заяви секретарят на партията на министър-председателя Хосе Луис Родригес Сапатеро.
Оставката на Фидел може да помогне на и.д. президент Раул Кастро да извърши реформите, които обяви, заяви испанският държавен секретар, отговарящ за връзките с Латинска Америка, Тринидад Хименес.
Лидерът на испанската опозиционна дясноцентристка Народна партия Мариано Рахой приветства оттеглянето на Кастро и нарече кубинския режим "анахронизъм".
Кубинската общност в Маями заяви, че решението на боледуващия кубински лидер официално да се оттегли от президентския пост е "поредният фарс" на правителството в Хавана, за да продължи да потиска кубинския народ.
Кубинската общност в Маями реагира по-скоро "предпазливо" и със "скептицизъм", отколкото с радост на решението на Кастро, отбелязва ДПА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!