Нито една страна не е имунизирана срещу промените в климата, предупреди Световната банка (СБ) в специален доклад по темата, цитиран от Ройтерс и Франс прес.
Базираната във Вашингтон международна финансова институция обобщи, че всички държави ще страдат от последиците от глобалното затопляне, но най-сериозно от очертаващия се недостиг на храна, покачване на морското равнище, циклони и суша ще бъдат засегнати най-бедните.
СБ е написала "черен" сценарий с
повишаване на средната температура на Земята с цели 4 градуса по Целзий
до 2060 г. и "водопад от катаклизми", с който съвсем не е сигурно, че планетата ще може да се справи.
При новия си президент Джим Йон Ким Световната банка (WorldBank.org) изглежда заема по-енергично позиция за отчитане на промените в климата като фактор при развитието.
"Никога няма да сложим край на бедността, ако не се заемем с промените в климата. Това е едно от най-големите предизвикателства пред социалната справедливост днес", предупреди Ким при представянето на доклада, озаглавен "Да намалим жегата".
Според Световната банка при сегашното равнище на емисиите на парникови газове ще е невъзможно международната общност да спази своя ангажимент да не допусне повишаване на средната температура на Земята с повече от 2 градуса по Целзий спрямо нивата отпреди Индустриалната революция.
Най-тежко ще пострадат най-бедните и най-уязвимите,
предупреждава СБ, като прогнозира многобройни природни бедствия, хранителни кризи, недостиг на вода, по-конкретно в Източна Африка, Близкия изток и Южна Азия, голямо повишаване на детската смъртност в Африка южно от пустинята Сахара и нов пик в разпространението на някои заразни болести.
В по-общ план промените в климата може се превърнат в "най-голямата заплаха за биоразнообразието", подчертава международната финансова институция.
Световната банка призова правителствата по света да пренасочат колосалната сума от 1 трилион долара, която плащат общо сега за субсидии за изкопаеми горива, към "зелена" инфраструктура с цел намаляване на емисиите на парникови газове, предаде ДПА.
СБ излезе с тези мрачни прогнози броени дни преди повече от 200 държави
да се съберат на среща в катарската столица Доха между 26 ноември и 7 декември
в опит да продължат изтичащото в края на годината действие на Протокола от Киото - сегашния международен план за намаляване на парниковите емисии на индустриализираните страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!