С ветовната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и държавната кредитна институция на Германия KfW правят фонд за съфинансиране и подготовка на българските проекти, с които ще се кандидатства пред еврофондовете. Това съобщи министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов. Информацията беше потвърдена и от кредитните институции. Очаква се във фонда да се съберат 300 млн. евро, първоначално предназначени основно за общините, които ще имат статут на държавно гарантиран заем, за да се ползват при облекчени условия - ниска лихва на погасяване и дълги гратисен период и срок на погасяване.
Това е нашият отговор на червения картон, който ни вдигна Брюксел за засилване на контрола за бъдещата употреба на структурните и Кохезионния фонд на ЕС, които възлизат на около 11 млрд. евро, каза министър Гагаузов. Според него със създаването на новия фонд ще има двоен контрол при изразходването на парите - и от европейските институции, и от самите банки.
Регионалното министерство преговаря с международните институции от началото на годината, а първата среща с тях ще се проведе между 25 май и 5 юни в София. Тя ще бъде кординационна, ще се обсъди структурирането на фонда, принципите му на работа, техническата помощ, която ще се окаже за обучението на персонала, обясни Илияна Цанова, главен банкер в ЕБВР. Освен от общините предвижда се средствата от новата структура да се използват и за големите инфраструктурни проекти като магистрали, пристанища, жп линии и гари, част от които ще се строят с пари от Кохезионния фонд на ЕС. Ако тази идея бъде одобрена, средствата във фонда ще се увеличат, каза Цанова.
Очаква се институцията, чието работно наименование засега е Фонд за регионално развитие, да заработи активно от началото на 2007 г. Помощта ще бъде насочена основно за общините, по чиято идея се прави този фонд, каза Асен Гагаузов. По думите му тя ще е особено необходима през първите две години, през които местната власт все още няма да разполага с достатъчно ресурси и кадри за подготовка на проектите. "За създаването на фонда настояваме от година и половина и се радваме, че идеята ни ще се реализира", каза Красимир Мирев, председател на Националното сдружение на общините (НСОРБ) и кмет на Търговище. Според него от помощта на фонда най-голяма нужда ще имат малките и средни общини, които нямат собствени средства за финансиране на европроектите. "Вкарваме банките, за да се повиши прозрачността на процеса. Така се подсигуряваме двойно срещу злоупотреби", посочи Мирев.
Този подход за осигуряване на съфинансирането на европроектите от световни кредитни институции е приложен успешно в Ирландия, Чехия и Унгария, каза Гинча Чавдарова, изпълнителен директор на НСОРБ. По думите й сдружението иска да участва в писането на правилата за отпускането на средствата. Ще държим на ясни критерии за оценяване на проектите, за да има равнопоставеност, каза тя. До края на миналата седмица сдружението все още не беше поканено официално да участва в учредителната среща на фонда. Проверка на "Дневник" показа, че част от кметовете пък въобще не бяха чували за създаването му и възможността да се възползват от услугите му в бъдеще.
Общините са основните получатели на средствата от оперативната програма "Регионално развитие". По правилата на ЕС 85% от финансирането на един проект идва като грант от еврофондовете и националния бюджет, а останалите 15% трябва да бъдат осигурени от кандидаттите. Тъй като бюджетите на общините са ограничени, бъдещият фонд ще осигури тези средства. Той ще отпуска пари не само за одобрени проекти за регионално развитие, но и за подготовката им за кандидатстване, каза зам.-министърът Димчо Михалевски. По думите му в момента се подготвят 250 такива проекта, които ще са в пълна готовност за кандидатстване след 2007 г. пред Европейския фонд за регионално развитие. Това са проекти по основните мерки на програмата - подобряване на градската среда, ремонт на улици, обновяването на масовия транспорт, развитие на туризма и основен ремонт на второкласна и третокласна пътна мрежа. Тъй като изпълнението им ще отнема две-три години средствата от фонда ще се използват и за т.нар. мостово финасиране, каза министър Гагаузов. По правилата на ЕС по-голямата част от парите се изплащат, след като проектът е реализиран изцяло, което също ще затрудни общините. В момента по европроектите, изпълнявани от местната власт, фирмите финансират авансово изпълнението им.
Неотдавна по време на кръглата маса за управление на средствата от ЕС депутатът от НДСВ Лидия Шулева заяви, че реалната подготовка за усвояването на еврофондовете все още не е започнала. Според Шулева около 300 хил. лв. са необходими за подготовката на проект, с който после да се кандидатства пред Брюксел. Сумата е непосилна за бедните общини, посочи тя, обявявайки се също за създаването на специален фонд.
Бюджетът на оперативна програма "Регионално развитие" е около 1.4 млн. евро. Средствата се осигуряват от Европейския фонд за регионално развитие. Приоритетите по програмата са: подобряване на градската среда - 670 млн. евро, местни и регионални връзки - 480 млн. евро, развитие на туризма - 480 млн. евро, и насърчаване на регионалното и местно развитие - 210 млн. евро. Средствата от кохезонния фонд са около 2.8 млрд. евро. Те ще се използват по оперативна програма "Транспорт". Около 800 млн. евро от тях са предназначени за магистрали и първокласни пътища.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!