П аметта на един от най-популярните светци на християнската църква, почитан като Чудотворец, празнува днес Православната църква. На този ден, 6 декември, през 342 г. св. Николай Мирликийски починал тихо и блажено след кратко боледуване.
Кръстното име на светеца означава "побеждаващ"
Св. Николай се родил през втората половина на III век в Патара, град в малоазийската област Ликия. Още от дете той проявявал ония добродетели, чрез които се прославил пред Бога и човеците.
През целия си живот не преставал да помага на страдащите, да защищава невинните, да укрепява слабите със словото на истината и вярата.
След смъртта на своите родителите Николай употребил цялото си богато наследство за добри дела, стараейки се да не го знаят тия, на които правел благодеяния.
По-късно отличилият се в духовния живот бил избран за архиепископ на Мир-Ликийската митрополия. Св. Николай претърпял жестоки гонения на християните, присъствал и на историческия Първи вселенски събор в Никея, където бил създаден Символът на вярата.
Много са чудодейните епизоди със светеца
По време на пътуването му до Божи гроб например силна буря застигнала кораба и един от моряците загинал. С кротка и искрена молитва към Бога св. Николай успокоил морето и възкресил мъртвия.
Светецът е почитан като покровител на моряците, рибарите и банкерите, пазител на целомъдрието, омиротворител на враждуващите, освободител на пленниците и невинно осъдените, хранител на гладните.
След смъртта тялото му останало нетленно и излъчвало струи на благодатни изцеления и чудеса. През 1099 г. мощите му били пренесени в град Бари, Италия, където в негова памет се устройват специални църковни тържества в продължение на няколко дни.
Християнският култ към св. Николай възниква и се разпространява в пределите на Византийската империя през VІІІ - ІХ век, а от там в страните на Западна Европа. Векове наред църквата отбелязва празника на св. Николай Чудотворец с тържествено богослужение.
На един от големите празници в народния ни календар - Никулден,
Именници са всички, кръстени Николай, Никола, Николина, Ненка и Нина
Най-важна за празника е трапезата в чест на св. Николай. На нея задължително трябва да има прясна риба, главно шаран. По този повод народът казва: "На Никулден човек трябва да си почопли зъбите с рибя кост, макар и от боклука да я вземе."
(вж. фотогалерия от рибния пазар за празника)
Шаранът се пълни с булгур, ориз, стафиди, орехи и се пече, увит в тесто, а ястието се нарича рибник.
Преданията гласят, че св. Николай спасил една гемия от потъване, като запушил дупката й с риба. Затова на трапезата шаранът трябва да бъде основното ястие, като останалите гозби задължително са постни - сърми, чушки, фасул, царевица заради коледните пости.
Опичат се също и обредни хлябове, наречени на св. Петка и св. Николай. Цялото семейство сяда на трапезата, а свещеникът я прекажда и после отрязва и взима опашката на рибника.
Хлябът, вдигнат високо над трапезата се разчупва от стопанина. Масата не се вдига цял ден; семейството остава край нея, пеят се никулски обредни песни.
В някои райони на Никулден се извършват обичаи и обреди, наричани светец, служба, наместник, оброк или курбан. В тях св. Николай приема функциите на
Семеен или родов закрилник, стопанин-пазител на дома, семейството и имота
Обредното събиране и угощение става вечерта и на него са поканени всички роднини, но обикновено само мъжете.
В случаите, когато св. Николай е патрон на селото, се коли курбан - бик или теле, и трапезите се нареждат върху кърпи на земята. Тогава присъстват всички.
Никулден е и патронен празник на морския град Бургас. Там днес учениците са освободени от учебни заниятия заради тържествата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!