Р езултатите от одита на Сметната палата за финансовите отчети и имуществата на партиите за 2006 г. е коментирана тема в днешните издания.
За наем от "6,58 лв. на месец за партиен офис", съобщава "Труд" в рубриката "Темата". Такъв наем е възможно да се плаща, ако сте политическа партия и декларирате пред областния управител или общината, че искате там да привличате симпатизанти, обяснява изданието.
"Изхвърлят ги от парламента, но от имотите не могат", посочва пред вестника областният управител на София Тодор Модев. Законът за политическите партии е написан така, че дава възможност на извънпарламентарните партии да владеят помещения независимо от факта, че вече нямат свои представители в Народното събрание, казва той.
"Партии още плащат наем от 10 ст. на кв.м", отбелязва пред "Сега" шефът на Сметната палата Валери Димитров. Проблемът е с неясния регламент в закона за политическите партии за определяне размера на наема, посочва той. По мое мнение отклоненията от пазарните цени би трябвало да бъдат обосновани, коментира Димитров.
Той изразява и мнение, че сериозните партии, които реално участват в политиката, трябва да имат по-високи субсидии.
"Партии въртят незаконен бизнес с клубовете си", продължава темата "Новинар". Осем партии са получили приходи от отдаване под наем на помещения, предоставени им от държавата за партийни нужни.
"24 часа" акцентира върху друго нарушение, посочено от Сметната палата - че въпреки законовата забрана партиите да вземат дарения от фирми, ако са кандидати или са спечелили обществена поръчка, това изискване се нарушава.
"Дневник" информира за промените в закона за партиите, предлагани от Сметната палата. Сред тях са да отпадне забраната за дарения от фирми, спечелили обществени поръчки, както и да се облекчи процедурата за закриване на партии, защото в страната имало много "семейни" партии, които нямат пари да закрият дейността си.
Военното контраразузнаване и среди от БСП са против девоенизирания статут на бъдещата Държавна агенция за национална сигурност и се очаква сблъсък във вътрешната комисия и в пленарна зала, научил "Труд".
Според вестника премиерът Сергей Станишев също предпочитал агенцията да е "под пагон".
"Станишев срещу Петков - рунд последен", коментира "Сега". Бъдещата агенция ще покаже дали Сергей Станишев или вътрешният министър Румен Петков управлява държавата, смята авторът.
Според него поне до момента премиерът печели по точки, дори с лансирането на идеята за създаване на агенция и с вкарването на специален законопроект.
"Власт и опозиция заедно ще слагат ред в лобизма", е челното заглавие на "Сега". За пръв път управляващи и опозиция ще внесат заедно стратегически документ в парламента - проектозакон за лобизма, цитира вестникът шефа на комисията за борба с корупцията Бойко Великов.
Според проекта всяка институция, която издава закони и подзаконови актове, ще поддържа регистър на лобистите. От 500 до 50 000 лева ще е глобата за лица и фирми, които ходатайстват в нарушение на закона.
"Общините ще плащат нова държавна такса за боклука", е челното заглавие на "Дневник".
Министерството на околната среда и водите обмисляло въвеждането на такса депониране, която общините да плащат на операторите на сметищата. Това предвиждал меморандум, който ще бъде пописан в четвъртък между министерството и организациите по оползотворяване на отпадъците от опаковки.
Размерът на таксата ще е обратнопропорционален на количеството разделно събрани отпадъци.
Студентските стипендии ще бъдат увеличени с над 40% през втория семестър на учебната година, съобщава в интервю за "Труд" главният секретар на министерството на образованието Димитър Танев, цитиран от първа страница на вестника.
Парите за повишението ще дойдат по програмата за управление на човешките ресурси на ЕС, от нея са отпуснати 10 млн. евро.
"По-малко учители, по-високи заплати", е озаглавено интервюто с Танев. Той коментира, че и без делегираните бюджети, които се предвиждат за догодина, ще има съкращения, защото броят на постъпващите деца е по-малък.
Колко ще получи един учител зависи от това колко педагози има в училището и колко са децата, обяснява главният секретар на образователното министерство.
Директорът може да увеличи броя на педагозите, но няма да има пари за високи заплати, допълва той.
"Монитор" допълва темата за образованието с анализ, озаглавен "Зреят бунтове срещу матурите". Абитуриентите смятат, че министерството на образованието ги използва като опитни зайчета, пише авторът.
"Няма да доплащаме за здраве догодина", казва пред "Монитор" д-р Тодор Кумчев, депутат от "Коалиция за България".
В момента се обсъжда т.нар. допълнително задължително здравно осигуряване в размер на 3% за работещите на трудов договор, информира още той. Според него обаче догодина няма да има съществени кардинални промени, защото макрорамката на бюджета за 2008 г. е готова.
Шест години затвор и глоба от 7400 лв. постанови Русенският окръжен съд за бившия лидер на младежката структура на СДС в града Юлиан Спасов за присвояване на 20 хиляди евро по програма ФАР, съобщават днешните издания.
Това е първата ефективна присъда за злоупотреби с пари от европейски програми.
"Българките работят повече, но взимат по-малко от мъжете", пише "Новинар". Изданието цитира представители на Българския хелзинкски комитет, според които жените в България са жертва на дискриминация в почти всички сфери на живота.
"Пари газим, по дупки ходим", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател".
Еврографик задължава България да направи 1600 км модерни пътища до 2014 г. Не изпълним ли програмата, Брюксел ще извади кочана с глобите, посочва авторът.
"Над 1 млрд. лева дефицит от еврофондовете за 2008 г.", прогнозира "Монитор". Според разчетите страната ни ще получи общо 1,8 млрд. лв. приходи, свързани с европейските програми, а ще изхарчи 2,2 млрд лв. за реализацията им, пише авторът.
Въпреки отрицателния ефект за бюджета, финансистите прогнозират , че като цяло резултатът за икономиката ще е положителен и изхарчените пари от еврофондовете ще доведат до 0,27% по-висок ръст на брутния вътрешен продукт, допълва изданието.
"Да съсипвам разкопките си? Та те са моите деца!", коментира пред "Труд" археологът проф. Николай Овчаров. Тъжно и обидно ми е да получавам квалификации от хора, които не се интересуват от собствените си обекти, а разкопаят няколко могили и после отиват другаде, казва той.
Аз не съм такъв, работя два обекта в момента (Перперикон и Татул) и искам те да станат като Мачу Пикчу, като пирамидите, и ще ги направя, заявява проф. Овчаров.
"Понеделник за мен вече е като неделя", казва пред "24 часа" бившият кмет на Бургас Йоан Костадинов, който беше кандидат за нов мандат на местните избори, подкрепен от БСП, но не спечели.
Публична тайна е, че някои хора работеха зад гърба ми срещу мен, смята той.
Костадинов информира, че е разговарял с премиера Сергей Станишев на четири очи след изборите и е бил възхитен от начина, по който се е водел разговора - абсолютно искрено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!