В торият ден от протестите пред парламента бе мирен. БНР съобщи, че около 12,30 протестиращите са били около 3 хиляди. (виж фоторепортаж на Георги Димитров-Бруно от Нетинфо.бг)
МВР твърди, че хората на площада не са повече от 1500.
"Вчера имахме 19 искания, които мислехме да внасяме в парламента, но протестът бе разпуснат, изгониха ни и ни биха по улицата, заяви пред репортери Румен Захариев от студентската организация СРОКСОС.
"Днес имаме само едно искане към парламента - и то е оставка!", допълни той.
Викове "Оставка!","Мафия!", "Червени боклуци", "В Русия съм, в Русия съм!" и мощни освирквания и песни огласяха площада пред Народното събрание. Обстановката бе значително по-спокойна от вчера, нямаше екстремни прояви.
Протестиращите скандираха още "Всеки ден ще е така до победата!". Плакатите бяха с природозащитна насоченост.
По-късно протестиращите студенти издигнаха плакати, с които настояват за забрана или разпускане на ДПС.
Повод за това стана изказване на представители на партията на Ахмед Доган, които поискаха опозицията да поеме отговорност за вчерашните кръвопролития пред парламента.
Към студентите се присъединиха и земеделски производители.
Карамфили и рози бяха положени в краката на полицаите зад металните ограждения. Пред централния вход на парламента младежи опънаха няколкометрово национално знаме.
Депутатите от СДС, ДСБ, БНД, Движение "Напред" и независими напуснаха пленарната зала като преди това лидерът на СДС Мартин Димитров каза от парламентарната трибуна, че ще излязат при протестиращите.
Докато управляващите се крият зад дебелите стени на Народното събрание, ние ще бъдем вън, сред хората, заяви Димитров. Целта ни не е да оглавим протеста, а да сме там, където ни е мястото, допълни той. Димитров каза още, че ще стоят навън пред Народното събрание, докато продължат протестите.
Лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че те излизат навън като обикновени граждани, а не, за да оглавяват протеста.
Репликите към депутатите на площада варираха от упреци в корупция до "Омръзнаха ни споровете между вас!".
В това време депутатите от управляващата тройна коалиция продължиха да заседават в пленарната зала.
За да се включат в протестите, заседанието на Столичния общински съвет напуснаха представителите на СДС и ДСБ.
Представители на Българския кардиологичен институт се присъединиха към протестиращите. Медиците раздаваха листовки със своите призиви и искания. От Кардиологичния институт обвиняват за редица незаконни действия Емил Райнов, зам.-министър на здравеопазването.
Около 15 ч. протестиращите започнаха да се разпръскват, след като бяха приканени утре в 11 ч. отново да дойдат на площада. Организатори на протестите са Сдружението за развитие и обществен контрол на студентските общежития и столове, Студентско-ученическото движение "Призив за образование" и Гражданското сдружение за защита на студентите в "Студентски град".
Правителството е отворено за диалог с всички протестиращи,
каза Сергей Станишев след завръщането си от посещения в Москва и Киев. По много от исканията ние сме реагирали преди самия протест - например с исканията за защита на реда и на публичните площи в Студентския град, посочи той.
Вчерашните картинки на сблъсъци между полицията и съзнателно организираните провокатори са достойни за съжаление, коментира Станишев.
Имаше съзнателно създаване на организация за злоупотреба с протеста, посочи премиерът и изрази съжаление, ако е имало граждани, които не са били сред провокаторите, но са били засегнати.
Има неприкрита тенденция за злоупотреба и политизиране на протеста - това се прави от част от опозиционните партии, отбеляза Станишев.
Словесен спор между представители на студентската организация СРОКСОС и служители на МВР имаше в началото на протеста заради контролно-пропускателните пунктове. Според Румен Захариев, полицаите спират не само съмнителните лица.
Надежда Максимова от "За да остане природа в България" твърди, че има над 100 представители на природозащитни организации, които са пред полицейските заграждения от едната страна на Народното събрание.
Еколозите са седнали върху донесени от тях постелки, за да дадат мирен тон на протеста. Те наблягат на промените в закона за горите - да бъде променен статутът на горите, в които се изграждат ски-писти. Това, според тях, е гаранция, че няма да има ски-писти в природните паркове. Коалиция "За да остане природа в България" отразява на сайта си протеста чрез участници в него.
Организаторите на протеста раздадоха на участниците в проявата дипляни "Код на поведение", в който приканват протестът да бъде съобразен със закона, без да се политизира, както и да не се допускат прояви на агресия.
От пресцентъра на МВР съобщиха, че при проверка на днешните участници в протеста са открили газов пистолет и боксове. 37 души са задържани в различни районни полицейски управления.
МВР отхвърля всякакви обвинения, че засилените проверки на хората, за които има подозрения за екстремно поведение по време на протеста, са ограничаване на личните им свободи и право свободно да изразят мнението си.
Но на митинга пред парламента беше съобщено, че полицаите не допускат на площада ученици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!