Заради коментар, озаглавен "Студен огън от Москва", на известния, 88-годишен български журналист военният министър Николай Цонев е забранил отпечатването на първия брой на вестник "Българска армия", който с обновен вид и съдържание трябваше да започне да излиза преди седмица.
Коментарът беше публикуван днес от в. "Труд". Тук предлагаме откъс от текста на Петко Бочаров.
За ръководството на БСП начело със Станишев (а може би двойно повече за президента Първанов) влошените отношения между Русия и атлантическата общност е най-лошото, което можеше да им се случи.
Защото логиката на това развитие е, че сблъсъкът между ангажиментите на ръководството на БСП като ръководство на държава, членуваща в НАТО, от една страна, и неизживяната носталгия на избирателите им по Сталин и "двойния освободител", от друга, ще подкопава властовите им позиции.
Нахлуването на руските войски в Грузия, за да бъдат откъснати и присъединени към Русия (защото това е крайната цел) трите грузински области Аджария, Абхазия и Южна Осетия наистина стресна пакта.
Стана ясно, че Москва на тандема Медведев-Путин е заповядала акцията не само за да "си го върне" за Косово, а и като сигнал, че Русия няма да се шегува ако НАТО продължи да посяга към нейните сфери на влияние.
Посланието е, че щом Кремъл реагира така решително за малката Грузия, нека НАТО се досеща как би реагирала за една Украйна например.
Москва обаче демонстрира и още нещо - именно, че е тогава да предизвика нова студена война. А това, разбира се, утежнява още повече нещата. Вие правите бази в Полша, Чехия, Румъния и България, ние пък ще ги запишем като мишени на нашите ракети.
Вие разполагате ракети в Полша, ние пък ще продадем най-усъвършенстваните си зенитни комплекси на Иран...
... Отхвърляйки руските претенции и войнствената риторика на разни руски генерали, пръв с конкретна позиция реагира ЕС със срещата на върха в Брюксел, в която участва и премиерът Станишев. ЕС показа, че се шегува дори по-малко от Русия и че пък хич няма да се шегува в бъдеще.
Ние не искаме нова студена война е посланието от Брюксел, не искаме да изолираме Русия, засега няма да й налагаме санкции, но ако тя настоява отношенията ни да се вледенят, ще го преживеем.
НАТО също категорично отхвърли тезата за сфери на влияние, а Вашингтон пък (нека да не се забравя, че Буш е действащ президент на САЩ до 20 януари 2009 г.) дори не си направи труда отново, за кой ли път, да опровергава абсурдните тези на Москва.
Какво предстои? Ако Москва иска студена война, ще я получи. Ресурсите и възможностите на Русия и на Европа и Америка са толкова несъизмерими в полза на демократичната общност, че губещият стопроцентово ще е пак Москва...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!