Някои от историческите забележителности в свещения за мюсюлманите град Мека, включително и дома на пророка Мохамед, са застрашени от дейността на строителни предприемачи и религиозната политика на мюсюлманите уахабити в Саудитска Арабия.
Сами Ангави, експерт по ислямска архитектура на региона, твърди, че има опасност 1400-годишни сгради от ранния ислямски период да бъдат разрушени, за да се освободи място за строеж на хотели и други обществени сгради за мюсюлманите, който се стичат тук от цял свят за годишното си поклонение, пише "Ройтерс".
Свидетели сме на последните моменти от историята на Мека,
алармира Ангави в интервю за "Ройтерс". Цели историческите слоеве се преобръщат с булдозери и на тяхно място се строят паркинги.
По изчисления на специалиста през последните 50 години най-малко 3000 архитектурно-исторически сгради са били сринати с земята в Мека и в Медина, друг свещен за мюсюлманите град, където се намира гробът на пророка.
Уахабизмът, водещата религиозна доктрина в Саудитска Арабия, предлага строга и радикална интерпретация на исляма и е главният виновник за този процес на разрушение, обяснява Ангави.
"Те (уахабитите) не разрешават съхранението на старите сгради, особено на тези, свързани с пророка. Страхуват се, че други мюсюлмани ще дойдат да ги видят и че това може да доведе до политеизъм и идолопоклонство", разказва той.
Ислямските забележителности се разрушават откакто кралство Саудитска Арабия е основано през 1932 г., информират от Саудитския институт във Вашингтон, независима новинарска служба. Те цитират указ на кралския висш съвет на религиозните учени от 1994 г., според който
запазването на историческите сгради в страната може да доведе до политеизъм.
Сами Ангави, който основал изследователския център "Хадж" (Hajj Research Center) през 1975 г. с цел да съхрани богатото архитектурно-историческо наследство на Мека и Медина, твърди, че е открил предполагаем дом на пророка Мохамед.
Той обаче се страхува да оповести местонахождението му, за да не би да го разрушат (както Дар ал Аркам - първото училище по ислям, където е преподавал пророкът).
Съдбата на историческите обекти в Саудитска Арабия е "плачевна", смята и Джефри Кинг, специалист по ислямско изкуство и археология от Лондон.
Религиозните власти не могат да оценят значението на тези сгради за мюсюлманите и учените по света, казва Кинг. Той преподавал няколко години в кралството и твърди, че много от младите хора в тази страна са съгласни с него.
Последователите на уахабитското учение твърдят, че мюсюлманите трябва да се концентрират единствено върху Голямата Джамия, в чийто двор се намира древният храм Кааба, посещаван от над 4 млн. поклонници всяка година.
Строителните предприемачи отчитат
огромното търсене на места за отсядане в свещения град,
особено след като властите облекчиха режима за влизане в страната на поклонници.
"Инфраструктурата в момента не може да се справи с тяхната бройка. Има спешна нужда от нови хотели, апартаменти и обществени сгради", твърди директорът на голяма строителна фирма.
По негови изчисления предприемачите харчат по около 50 млрд. риала (13 млрд. долара) за проекти в града.
Един от проектите, за 10 млрд. риала, се простира на площ от около 230 000 кв. м. непосредствено до Голямата джамия и включва хотели, апартаменти, магазини и ресторанти.
Сами Ангави се опасява, че новото строителство ще "погълне" джамията и е признак на груб комерсиализъм.
"Третират Мека като лошо копие на всеки един град по света, а тя е светилище. Домът на Бога се превръща в пазар и това застрояване е напълно неоправдано и арогантно."
От строителната фирма обаче казват, че променят Мека към по-добро, разрушавайки над 1000 неугледни къщи, пръснати по хълмовете около Голямата джамия. 70 000 души от 29 различни националности са живели тук преди да продадат имотите си и да се преместят на по-добро място, твърдят предприемачите.
Жителите на подобни квартали в околността също са нетърпеливи да привлекат предприемачите и инвеститорите в този беден район. Те се надяват да им предложат добра цена за разнебитените им домове.
Ангави обаче се отнася със съмнение към мотивите на предприемачите.
Длъжни сме да приютим поклонниците, но трябва ли това да става в небостъргачи!? Явно е, че тук си казват думата парите. Разрушаваме материалната връзка с миналото си и превръщаме вярата и историята в легенда", негодува той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!