В Италия, както в Източна Европа и в Япония, бебешките люлки са все по-празни, защото да имаш деца е лукс, който жените не могат да си позволят, особено ако работят, пише в. "Газета дел мецоджорно".
Всекидневникът цитира проучване на италианския изследователски център ФЕМ, според което италианките имат огромно желание да стават майки, но им липсват условия да го реализират. Тази теза обаче не е напълно подкрепена от резултатите на изследването.
Стратегическата цел на ЕС всяка жена да ражда по две деца е постигната във Франция и до нея се доближава Швеция с 1,85 деца, но и в двете страни всъщност работната заетост на жените е по-висока, отколкото в Италия.
През миналата година са работели 60% от французойките срещу 46,9 на сто от италианките. Средно в ЕС на непълен работен ден се трудят 33,6% от
европейките, докато в Италия те са едва 16,9 на сто.
Въпреки ниската заетост раждаемостта на Апенините е 1,3 деца на една жена, което я изравнява с България и други източноевропейски държави като Румъния и Чехия.
Там лишените от достатъчно трудова закрила и социална подкрепа на майчинството жени са принудени да напуснат работа още с раждането на първото си дете, пише италианският ветсник.
Италианските и испанските семейства получават детски надбавки в размер едва 1,1% от брутния вътрешен продукт и са най-слабо субсидираните в Европа, докато в Германия и във Франция тези фондове са съответно 3 и 2,5% от БВП.
Германия харчи близо 74 млрд. евро годишно за детски надбавки, а от миналата година родителите имат право на допълнителни 67% върху нетната месечна заплата.
Франция пък покрива 25 на сто от разноските по отглеждането на деца, се
посочва в информацията на изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!