Конференцията на Организацията на ООН за прехрана и земеделие в Рим завърши с приемане на заключителна декларация, която предизвиква дълбоко разочарование, съобщиха информационните агенции.
Страните участнички във ФАО поеха отговорност до 2015 г. да намалят наполовина броя на гладуващите в света, след като в продължение на три дни делегации на 183 страни обсъждаха драматичните проблеми на продоволствената сигурност.
"Приехме една по принцип политическа декларация" за нашите намерения да облекчим глада, заяви президентът на ФАО Жак Диуф.
В декларацията се изтъква необходимостта да бъдат премахнати търговските бариери и да се увеличи производството на земеделски стоки, за да се преодолее разрастващият се недостиг на храни, чиито последствия оказват отрицателно влияние и на бедните, и на богатите страни по света.
В документа се подчертава, че са необходими неотложни мерки, за да се спре увеличението на цените на хранителните стоки и че е недопустимо продоволствените проблеми да се използват като инструмент за политически натиск.
Представителите на редица латиноамерикански държави, в това число Куба, Аржентина и Венецуела, изразиха несъгласие с текста.
Куба настояваше в декларацията да бъдат включени критики срещу действащите ембаргови режими в света.
Аржентина не бе съгласна с отсъствието на изводи, очертаващи отрицателната роля на земеделските субсидии, които щедро се раздават на американските фермери, за поскъпването на храните.
Мнозина от участниците окачествиха приемането на декларацията като формалност. Според критиците самата конференция е преминала формално.
Направен е бил анализ на създалата се ситуация, обсъдени са направленията, в които трябва да се постигне напредък, но не са били дефинирани конкретни решения за излизане от продоволствената криза.
"Декларацията, за съжаление, е прекалено размита в сравнение с предварително предвидения текст", заяви министърът на външните работи на Италия Франко Фратини.
Световните лидери не успяха да поставят ударението върху главните проблеми в драмата с продоволствието, която предизвиква
сериозно безпокойство, подчертал италианският първи дипломат.
Сериозни противоречия се оформиха и при дебатите за бъдещето на биогоривата, произвеждани главно от захарна тръстика и царевица.
За да не се стигне до открито несъгласие, на форума бе приета формулировката, че са необходими "задълбочени проучвания", чрез които да се гарантира, че екологично чистите горива няма да се произвеждат за сметка на така необходимите храни.