Премиерът Жан-Клод Юнкер и външният министър Жан Аселборн определиха приоритетите в политиката на ЕС за първите шест месеца на годината.
Основен сред тях е анализът на напредъка на ЕС по отношение на Лисабонската стратегия, приета през 1999 г. и предвиждаща широки структурни реформи за ускоряване на икономическия растеж, с цел през 2010 г. ЕС да се превърне в най-конкурентоспособната икономическа общност в света, основаваща се на високоразвито образование и голям научен напредък.
Пред Люксембург стои и задачата да постигне съгласие по бюджета на ЕС за периода 2007-2013 г. По принцип това трябва да стане до юни, за да не бъде забавен процесът, но все още има възражения срещу предложението на Европейската комисия.
Освен това Европейският парламент трябва да одобри присъединяването на България и Румъния на заседание на евродепутатите на 13 април. Страната ни продължава да напредва и да изпълнява задълженията си, което ще й позволи да стане пълноправна членка.
ЕК ще продължи обаче да следи напредъка й и да дава препоръки за действията, които трябва да бъдат предприети. В случай на сериозни проблеми могат да влязат в сила предпазните клаузи на ЕС и членството да бъде отложено с една година.
Очаква се също така Люксембург да започне на 17 март преговори с Хърватия, като условие за това е сътрудничеството й с Трибунала в Хага за военните престъпления в бивша Югославия.
По време на люксембургското председателство ще продължи процесът на ратификация на Европейската конституция. До момента две европейски страни са я ратифицирали - Литва и Унгария. Първият национален референдум за конституцията ще се състои през февруари в Испания.
Във външната политика люксембургското председателство определя като свой приоритет прилагането на приетата преди една година европейска стратегия за сигурност. Един от основните моменти в тази стратегия е мултилатеризма, поради което ЕС ще продължи да подкрепя действията на ООН за решаването на различни конфликти в света.
В тази връзка ЕС смята да продължи и опитите си за отстраняване на други опасности като разпространението на оръжия за масово унищожение и тероризма.
ЕС ще продължи сътрудничеството си и диалога с многобройните си партньори.
Друга важна задача за Люксембург ще бъде заздравяването на трансатлантическите връзки. По този повод Жан Аслборн заяви, че страната му иска да свика извънредна среща на върха по време на посещението в Брюксел на американския президент Джордж Буш на 22 февруари.
Като големи изпитания за председателството се очертават активното участие на ЕС във възобновяването на мирния процес в Близкия изток след президентските избори в палестинските територии на 9 януари, а също бъдещото устройство на Ирак след парламентарните избори на 30 януари, както и въпроса за иранската ядрена програма.
ЕС ще продължи да обръща внимание на ситуацията в редица страни, сред които Украйна, Беларус и Молдова, а също така Судан, Кот д'Ивоар и района на Големите езера с цел поддържането на мира и сигурността по света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!