Вицепремиерът Василев е обещал българското правителство да направи всичко възможно, за да привлече тази инвестиция в България и изброи основните причини да имаме шансове за успех: ниският данък печалба - много нисък в сравнение с цяла Източна Европа, ниският данък общ доход, както и фактът, че данъкът върху капиталовите печалби е 0%. Друг ключов фактор бил важното географско положение на страната ни.
Вярно е, че сме малък пазар, но имаме споразумение за свободна търговия с много страни, включително с Турция, коментирал Николай Василев. Освен това трябва да се има предвид и висококвалифицираната работна ръка в България и ниската цена на труда, добави той.
През първия ден от визитата на българската делегация в Париж вицепремиерът Николай Василев се срещна с Кристиян Понселе, президент на Сената, Доналд Джонсън, генерален секретар на ОИСР, представители на финансови институции и банка "Ротшилд", както и с Франсоа Ксавие, президент на NORDFINSUD, съобщи пресслужбата на правителството. Министърът на икономиката имаше планирани срещи и с Пиер Московиси - делегиран министър по европейските въпроси към френското министерство на външните работи, както и с Франсоа Периго - президент на организацията на работодателите във Франция MEDEF-INTERNATIONAL.
Наред с официалните лица за Франция пътуваше и бизнесделегация, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), в която бяха включени 40 български фирми от клоновете на палатата в Стара Загора, Пловдив и Шумен.
Франция се нарежда на 12-о място по обем на инвестициите у нас за периода 1992-2000 г. По-големите френски инвеститори в България са "Сосиете Женерал", "Семан Франсе", "Банк Насионал дьо Пари", "Мекамиди", "Данон", "Консорциум Франция-Ирландия", "Финмос", "Инфотекнолоджи" и "ЗМ Булон".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!