В сeки трети 16-годишен в България пуши, съобщи министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски по време на регионална конференция за политическа подкрепа на Рамковата конвенция за контрол върху тютюна на Световната здравна организация, която се провежда в столицата.

Близо 10,5% от 14-годишните деца, 20,7% от 15-годишните и 32.6% от 16-годишните пушат, добави той. Жените-пушачки, които през 1996 година са били 16.3% са се увеличили на 22.8% през 2001 година, допълни министър Гайдарски.

Не е необходимо да се правят промени в нормативната уредба, ограничаваща тютюнопушенето, но трябва тя стриктно да бъде спазвана, категоричен е министърът.

От 2001 г. България заема трета позиция в света по потребление на цигари на човек от населението. Среднодневното количество на изпушвани цигари се движи от 41, 6 млн. цигари през 1985 г., 51,4 млн. през 1990 г. и 68 млн. през 2001 г.

По данни на изследването "Глобално проучване на тютюнопушенето при младите хора - България 2002" 83,3% при 16-годишните са опитвали да пушат, а 17,8% пушат ежедневно или почти всеки ден.

В сравнение с данните от 80-те години тютюнопушенето при 13- и 14-годишните през 2002 г. е нараснало над 2 пъти. Равнището на тютюнопушене сред 15-годишните младежи в България е сред най-високите в Европа, сочи международното изследване, проведено през 2003 г.

Пасивни пушачи в своя дом са 68,5% от децата в училищна възраст. Втори значим източник на пасивно пушене при 78,6% от учениците са кафенетата, дискотеките, интернет клубовете.

Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори с изключително неблагоприятни здравни последици. То е причина за намаляване на средната продължителност на живота и за преждевременната смъртност във възрастта 35-64 години, обясняват от Министерството на здравеопазването (MH.government.bg).

По данни на Световната здравна организация (СЗО) рискът от инфаркт при пушачите е с 10-15 пъти по-висок, от мозъчен инсулт - от 2 до 4 пъти, а от белодробен рак - с 8 до 15 пъти. Ежегодно в света умират по 4 млн. души от заболявания, причинени от консумирането на тютюневи изделия.

Рамковата конвенция е първият международен документ в областта на общественото здраве. Приета е на 21 май 2003 г. от 56-ата Световна здравна асамблея и е в сила от 27 февруари 2005 г. България подписа Конвенцията на 22 декември 2003 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Демонстрация в подкрепа на Украйна пред Бранденбургската врата</p>

Демонстрация в подкрепа на Украйна пред Бранденбургската врата в Берлин

Свят Преди 5 минути

Украйна се отбранява от повече от три години срещу пълномащабното нахлуване на Русия

Пиърс Броснан: Следващият Джеймс Бонд трябва да е британец

Пиърс Броснан: Следващият Джеймс Бонд трябва да е британец

Любопитно Преди 28 минути

Според романите на автора Иън Флеминг Бонд има баща шотландец и майка швейцарка

Предстои първото лунно затъмнение за 2025 г.

Предстои първото лунно затъмнение за 2025 г.

Любопитно Преди 2 часа

Две седмици след лунното затъмнение на 14 март ще настъпи и първото за годината слънчево затъмнение, но то няма да е видимо от българска територия

<p>Карадимов:&nbsp;Лилипути твърдят, че съм калинка</p>

Карадимов за атаките към кандидатурата му за председател на КЗК: Лилипути твърдят, че съм калинка

България Преди 2 часа

По негови думи няма вариант да се откаже от номинацията заради подкрепата, която е получил

Главният политически съюзник на Ердоган с призив към ПКК

Главният политически съюзник на Ердоган с призив към ПКК

Свят Преди 2 часа

"Кървавият бич, който измъчва страната ни от десетилетия, най-накрая е към края си"

Два атентата в Южен Тайланд, има загинали и ранени

Два атентата в Южен Тайланд, има загинали и ранени

Свят Преди 3 часа

Нападателите са детонирали взривни устройства при нападението

Екатерина Михайлова: Който подкрепя бюджета, е част от управлението – това е правило

Екатерина Михайлова: Който подкрепя бюджета, е част от управлението – това е правило

България Преди 3 часа

Михайлова заподозря, че пак можем да влезем в задкулисно управление

Израел: Спираме доставките на електроенергия за Газа

Израел: Спираме доставките на електроенергия за Газа

Свят Преди 3 часа

Пълният мащаб на последиците от решението засега не е ясен

<p>Италия увеличава армията си</p>

Италиански медии: Италия планира увеличаване на армията си

Свят Преди 3 часа

Планът може да бъде финансиран от обявената неотдавна програма на Европейския съюз за увеличаване на разходите за отбрана и сигурност

САЩ, ЕС и ООН с тежки критики за насилието в Сирия

САЩ, ЕС и ООН с тежки критики за насилието в Сирия

Свят Преди 4 часа

"Временните сирийски власти трябва да подведат под отговорност извършителите на тези масови убийства"

Каракачанов: Депутатите се държат като част от футболна агитка

Каракачанов: Депутатите се държат като част от футболна агитка

България Преди 4 часа

Той посочи още, че между Тръмп и европейските лидери има идеологическа пропаст

<p>Как властта реагира на студентските протести в Сърбия</p>

"Водни оръдия, гумени куршуми, драматични ситуации": Как властта реагира на студентските протести в Сърбия

Свят Преди 4 часа

"Трагедията с навеса беше просто катализатор на натрупаното недоволство"

<p>Ето какъв е броят на въздушните нападения срещу Украйна през изминалата седмица</p>

Само за седмица: Русия е извършила над 2100 въздушни нападения срещу Украйна

Свят Преди 5 часа

Това заяви Зеленски в публикация в социалните мрежи

Папа Франциск благодари на медиците

Папа Франциск благодари на медиците

Свят Преди 5 часа

88-годишният папа реагира добре на лечението и през последните дни показва "постепенно, леко подобрение"

"Хамас": Приемаме арабския план за управление на Газа

"Хамас": Приемаме арабския план за управление на Газа

Свят Преди 5 часа

Египетското предложение предвижда създаването на административен комитет, който да управлява Газа за шестмесечен преходен период

Германия е шокирана от смъртта на хиляди цивилни в Сирия

Германия е шокирана от смъртта на хиляди цивилни в Сирия

Свят Преди 5 часа

"Призоваваме всички страни да прекратят насилието"