С ред папките в последното чекмедже на едно бюро в Националния исторически музей (НИМ) има картонена кутийка, а в нея - златни пръстени, които датират отпреди 5000 г., разказва британският в. "Дейли телеграф".
"Попаднахме на 25 хил. от тях преди няколко месеца в една бакалия. Жената там си беше направила гердан от тях. Съпругът й скоро ги бил намерил, докато работел на полето. Както може да си представите, стояхме като ударени от гръм", разказва пред изданието Светла Цанева-Димитрова, шеф на реставраторите в НИМ.
Всеки миниатюрен пръстен е направен от 23-каратово злато, но
никой не знае как точно е бил изработен
Съвременните бижутери не могат да се справят с подобна задача, без да използват лупи, обяснява реставраторката и добавя, че подобни пръстени са били открити и в Троя.
От същото време - 3000 г. пр. Хр., датира и малък кинжал от 20-каратово злато, който по думите на специалистката все още е остър като бръснач.
България, някога част от Древна Тракия, се нарежда в Европа
единствено след Италия и Гърция по количество антични предмети,
лежащи в земите й.
Тракийците, каквито са Спартак и Орфей например, са били развита цивилизация. По-късно тези земи са били управлявани от римляни, перси, византийци и турци.
Всички те са оставили доста съкровища зад себе си. Въпреки това след падането на съветската империя на тях се обръща слабо внимание, отбелязва "Дейли телеграф".
Въпреки че по закон всички археологически находки са държавна собственост, голяма част от тези богатства стават обект на контрабанда в чужбина.
Десетки хиляди иманяри систематично ограбват страната си. В някои райони
цели села се занимават с иманярство
и много от "разкопките" се организират от местната мафия.
"Дейли телеграф" цитира Володя Велков, началник сектор "Контрабанда на културно-исторически ценности" към ГДБОП, според когото благодарение на иманярството престъпните групировки печелят по около 4 млрд. британски лири годишно.
"От октомври 2006 г., когато е създаден отделът ни, сме задържали 16 000 артефакта. Над 30 хил. души се занимават с иманярство.
Този бизнес е много добре организиран, а разкопките са финансират от богати българи, живеещи в САЩ, Великобритания и Германия", казва пред вестника Велков.
Той обяснява, че
главните пътища за контрабанда преминават през Германия,
където има огромни складове, пълни с български антики.
Цанева-Димитрова пък споделя, че страната губи битката. "Някои от бившите ми колеги сега работят за иманярите. Имат по-добро оборудване от нас. Неотдавна попаднахме на следи от военна земекопна машина - такива има само две в цяла България", споделя тя.
Съкровищата могат лесно да се намерят по интернет - чуждестранни антиквари ги предлагат изобилно, пише "Дейли телеграф".
Изданието припомня, че в края на миналата година аукционната къща "Кристис" (Christies.com) бе обявила за продажба византийска сребърна чиния, което предизвика реакцията на българското министерство на културата.
От "Кристис" твърдяха, че находката, която датира от XII в., е била открита през 1903 г. Иманярът Иван Благнев обаче заяви, че самият той е намерил чинията край Пазарджик през 1999 г.
Някои специалисти са на мнение, че единственият начин да се спре разграбването на българските съкровища е
лицензирането на частните колекционери
Сред поддръжниците на тази теза е известният археолог Николай Овчаров, който неотдавна разкопа древен олтар на Дионис в Перперикон. Именно там Александър Велики се е допитал до оракула, преди да тръгне на поход към Азия.
"Правителството не може да открие всички находки. Трябва да се дадат концесии за това и да има строг контрол какво е намерено. Колкото повече се бави подобен закон, толкова повече съкровища ще загубим", убеден е той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!