М илинкевич настоява за нови избори без участието на авторитарния президент, който според него няма конституционното право да се кандидатира отново. През 2004 г. в Беларус бе произведен референдум, който одобри промени в конституцията, премахващи ограниченията за броя на президентските мандати. Според опозицията тогавашният вот също е бил опорочен.
В четвъртък разногласия започнаха да разединяват лидерите на беларуската опозиция по въпроса дали да продължат протестите.
Александър Козулин - считан за втория човек в беларуската опозиция, предложи палатковият лагер да бъде разтурен заради студа и тормоза на милицията. Милинкевич първо призова протестиращите да не напускат площада, а по-късно поиска да преустановят протестите си до събота, когато да се съберат отново. Хората не се вслушаха в него.
Целта на предложената от опозиционния лидер стратегия беше да позволи на демонстрантите да отпочинат след дните, пркарани на студ с оскъдна храна и страх от разправа от силите на реда. Тя също има символично значение, тъй като в събота се отбелязва годишнината от декларацията за независимост на първата беларуска република, подписана през 1918 г., и е традиционен ден за събиране на опонентите на Лукашенко.
Демонстрантите издигнаха 29 палатки на площад "Октябр", където при температура минус 9-10 градуса се събираха от 3 000 до 7 000 души според различните източници. Но нощем на площада оставаха не повече от 600 души.
Правозащитната организация "Амнести интернешънъл" още във вторник осъди арестите и полицейското насилие в Беларус. "Голям брой мирни демонстранти бяха задържани и бити от силите за борба с безредици. Това е опит на властите да сплашат демонстрантите. Беларуските власти отново показаха пълно пренебрежение към свободата на словото", заявиха от "Амнести".
Правозащитната организация напомни, че са били задържани и чуждестранни наблюдатели - трима грузински свещеници, полски депутат и двама естонци
В началото на седмицата председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Рене ван дер Линден изрази дълбоко разочарование, че многократните призиви към беларуските власти за свободни и честни президентски избори не са били взети под внимание.
"Както се опасявахме, предварителните оценки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа са, че
изборите не отговарят на международните стандарти",
подчерта Ван дер Линден. Той отбеляза, че на беларуския народ не е било позволено да избере своя президент, като изрази свободно политическата си воля.
В четвъртък стана известно, че специалните служби постепенно прочистват демонстрантите. За четири дни след неделя били задържани 250 опозиционери. Срещу повечето от тях били издадени присъди за лишаване от свобода за хулигански прояви, вариращи от няколко дни до две седмици.
Сред осъдените е и главният редактор на беларуския седмичник "Наша нива", Андрей Динко. Той бил арестуван, защото разнасял храна на участници в митинг.
Осем страни членки на Европейския съюз подкрепят план за налагане на
санкции срещу режима на Лукашенко,
обяви в Брюксел полският външен министър Стефан Мелер.
Планът съдържа три елемента: оценка на изборите в Беларус, предложение за санкции и призив към международната общност да подкрепи нашето мнение, заяви Мелер на пресконференция късно вечерта в четвъртък.
Инициатор на плана е чешкият външен министър Цирил Свобода. Предложението е подкрепяно от Полша, трите балтийски републики, Словакия, Дания и Швеция.
Мелер изрази надежда, че планът за санкции ще намери място в заключенията на срещата на върха на 25-те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!