С тотици хиляди френски държавни служители спряха работа във вторник, присъединявайки се към стачкуващите от една седмица железничари. Това бе кулминацията на протеста срещу социалните реформи, които президентът Никола Саркози смята за абсолютно необходими за страната, коментира Франс прес.
Десетки хиляди демонстранти се стекоха по улиците на много френски градове, включително в Париж, където начело на колоната беше издигнат плакат с надпис: "Заедно за заплатите, работните места и обществения сектор".
На седмия ден от стачката в железопътния транспорт срещу плана на правителството да увеличи необходимия за пенсиониране трудов стаж в бранша спряха работа и 39% от общо 900 хил. учители (60% според синдикатите).
Дясното правителство, което изчисли, че загубите, предизвикани от транспортната стачка ще бъдат над 300 млн. евро дневно, се надява след този "черен вторник" протестите да се уталожат.
Днес започват преговорите с представители на служителите от френските железници.
Държавните служители (общо 5,2 млн. души) протестират срещу плана за съкращаване на 22 900 работни места през 2008 г., половината от които в системата на образованието.
Те искат и увеличение на заплатите, тъй като повишаването на покупателната способност бе една от основните идеи в предизборната програма на Саркози.
Вълненията засягат и университетите. Половината от общо 85 висши учебни заведения във Франция са блокирани или учебният процес е нарушен от студентите. Младежите протестират срещу закона за автономията на университетите, която според тях ще доведе до приватизация на висшето образование.
Саркози призова да бъде прекратена стачката на транспортните работници, за да се даде шанс на преговорите, предаде Ройтерс. В първи коментар по повод вълната от стачки във Франция, започнали на 14 ноември, държавният глава бе категоричен, че няма да отстъпи пред исканията на стачкуващите в транспортния сектор, настояващи да не бъде отменян специалният режим, предаде Франс прес.
Френският президент допълни, че реформите са необходими, за да посрещне Франция по-добре предизвикателствата на света. Той отбеляза, че реформите дори са доста закъснели и каза, че е необходимо Франция да скъса с миналото.
53% от французите подкрепят протеста на държавните служители, тъй като поскъпването на хранителните продукти, на бензина и наемите, тревожи всички. Обратно, стачката на работещите в транспорта е непопулярна, което води до неотстъпчивостта на премиера Франсоа Фийон.
На осмия ден от транспортната стачка обаче обстановката стана доста напрегната. Бяха извършени саботажи, за да се попречи на възобновяването на движението на влаковете малко преди началото на тристранните преговори за уреждане на конфликта, предаде Франс прес.
Ръководството на френските железници (SNCF) съобщи за "координирана акция за саботаж" - запалени кабели и затворени сигнализационни комутатори - на някои високоскоростни жп отсечки. Смята се, че тези действия целят да се попречи на възобновяването на движението на влаковете.
Синдикатът "Обща конфедерация на труда" (CGT) разкритикува тези "безобразни действия, извършени от подли страхливци".
Вандалските актове бяха извършени в момент, когато настъпи леко подобрение на трафика на влаковете и парижкото метро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!