Б ританските власти планират да изпратят в Иран офицер от военноморските сили на страната като специален пратеник на правителството, съобщава британският в. "Сънди телеграф".
Изданието уточнява, че мисията на офицера от ВМС ще бъде да води преговори за освобождаването на 15-те британски моряци, задържани от Иран.
Лондон възнамерява да постигне компромис с Техеран, като даде гаранции, че британския флот никога няма преднамерено да навлиза в ирански териториални води без разрешение.
Решението било взето преди заседанието на кризисния комитет "Кобра" отбелязва вестникът.
Повечето британци са против незабавни военни действия за освобождаване на моряците, сочат резултатите от социологическо проучване, цитирано от Асошиейтед прес.
Само 8% от анкетираните считат, че Великобритания трябва да се подготви за употреба на военна сила на този етап. Запитани дали да се използва военна сила в краен случай, 48% отговарят с не, а 44% са за.
40% от анкетираните британци подкрепят сегашната стратегия на правителството в Лондон, което води тиха дипломация, но не се извинява на Иран.
17% са на мнение, че Великобритания трябва да наложи санкции на Иран, а 26% считат, че Лондон трябва да се извини и да поиска задържаните военнослужещи да бъдат освободени.
Почти 2/3 от анкетираните имат доверие в министър-председателя Тони Блеър и външната министърка Маргарет Бекет, че ще разрешат случая успешно, докато 28% не мислят така.
Американският президент Джордж Буш заяви, че пленяването на 15-те британски моряци е "недопустимо поведение" и се противопостави на каквато и да било размяна при връщането им.
Това е сериозен проблем, защото иранците са задържали тези хора в иракски води, заяви Буш в своята лятна резиденция в Кемп Дейвид.
Това е недопустимо поведение и аз твърдо подкрепям усилията на правителството на Блеър да разреши въпроса по мирен път, каза той след разговори с бразилския си колега Луис Инасио Лула да Силва.
Буш отхвърли внушенията, че Вашингтон може да помогне в кризата като освободи петимата иранци, заловени от американската армия в северен Ирак през януари.
"Аз подкрепям британския премиер, когато той даде ясно да се разбере, че няма да има размяна. Иранците трябва да освободят заложниците", подчерта Буш.
Ние отхвърляме всякаква връзка между двата случая, каза и говорителят на Държавния департамент Шон Маккормак.
Същевременно иранският президентът Махмуд Ахмадинеджад заяви, че британското правителство не е следвало "логичния и законов път" в случая с 15-те моряци.
"След ареста на тези хора британското правителство, вместо да се извини и да изрази съжаление за извършеното действие, започна да твърди, че ние сме им длъжници и разтръби случая в различни международни посоки. Но това не е логичният и законов път за разрешаване на този въпрос", беше цитиран президентът в репортаж на държавното радио.
Стотици иранци се събраха пред британското посолство в Техеран и с възгласи "Смърт за Великобритания" изразиха протеста си срещу позицията на Лондон по случая, предадоха ДПА и Ройтерс.
Демонстрантите настояваха Великобритания да се извини за незаконното навлизане на нейните войници в Иран. Някои издигнаха лозунги британският посланик в Техеран да бъде изгонен.
Очевидци, цитирани от Ройтерс, съобщиха, че са чули няколко слаби експлозии и са видели от двора на британското посолство да се издига дим. Според един от свидетелите взривовете са били осем на брой и са били предизвикани от малки самоделни взривни устройства.
Както съобщи репортер на Асошиейтед прес, протестиращите хвърляли също камъни и пиратки по сградата. Полицията не е допуснала никой от тях да навлезе в района на посолството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!