М исля, че ако Румъния и Турция се справят достатъчно бързо с птичия грип, а те всъщност действат точно така, за България просто не съществува реална заплаха. Най-важното е да се предотврати контактът между домашни и диви птици и да се убедят стопаните, че ще бъдат обезщетени, ако унищожат болните си животните.
Това заяви генералният директор на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) Бернар Вала в телефонно интервю с Георги Коритаров от "Нова телевизия".
Предлагаме пълният текст на интервюто, в което Вала анализира заплахата от птичия грип и дава препоръки към българското правителство:
- Има ли вече доказателства за наличие на птичи грип в Европа?
- Още нямаме официални резултати, но разполагаме с доста информация за заболяванията и за тестовете, които се правят в момента. Все пак, що се отнася до случаите в Румъния, не сме сигурни, че става дума за азиатския вирус. По отношение на Турция, със сигурност ще знаем каква е ситуацията там тази седмица.
- Има ли някакви универсални указания, които медицинските служби трябва да спазват като превенция срещу вируса в тази ситуация?
- Бих могъл да говоря само за универсална превенция при животните - не при хората, тъй като за опазване на човешкото здраве е важно да се осигури защита на здравеопазването при животните.
Естествено е да се предположи, че ако животните са добре пазени, няма да има абсолютно никакъв риск за здравето на хората. Мисля, че правителствата трябва да вложат повече ресурси, за да могат да постигнат ранно диагностициране на заболяването, да реагират навременно при откриването му.
За тази цел са необходими солидно законодателство, изключително добра организация на медицинското обслужване и висока степен на готовност да се влагат ресурси в откриването и установяването на болестта.
Не мога да кажа доколко правилно реагира румънското правителство, тъй като заболяването в Румъния беше установено сравнително скоро, а реакцията беше доста бърза - още преди да бъде установено със сигурност за какво става дума. Бих казал, че румънските медицински служби бяха много ефективни.
- Каква е степента на заплаха за страна като България? Възможно ли е ефективно да бъде изграден санитарен кордон, така че зараза от Румъния, а и от Турция, да не проникне у нас?
- Мисля, че ако Румъния и Турция се справят достатъчно бързо с птичия грип, а те всъщност действат точно така, за България просто не съществува реална заплаха. Най-важното е да се предотврати контактът между домашни и диви птици, това е от първостепенна важност.
- Беше изразено предположение, че е възможно смесване на вируса на птичия грип с грипен вирус, който се пренася сред хората. В този смисъл верни ли са изчисленията, че около 150 милиона души в света могат да станат жертви на опасния щам?
- Смятам, че научното основание за такова предположение е недостатъчно и може да бъде оспорвано. Нямаме научни доказателства, нямаме научна основа да приемем, че двата вируса могат да се комбинират.
Но никой не може да каже, каква е възможността вирусът да мутира така, че да засегне и човешките същества. Подобна промяна е възможна, но не може да се предвиди в каква времева рамка - дали за един месец или един век.
- Все пак съществува ли конкретна заплаха за хората?
- За момента азиатският вирус е засегнал около 100 души, а милиони хора в Азия бяха в контакт със заразените животни. Това означава, че сегашният вирус, който засяга животните, не е особено ефикасен, що се отнася до хората. Заплахата идва именно от споменатата възможност за мутация.
- Необходимо ли е тогава отсега да се разработва някаква ваксина или комбинация от мерки за противодействие срещу евентуална мутация?
- Мисля, че всяка страна има право да вземе каквито мерки сметне за необходими, за да защити населението си, макар да не знаем със сигурност дали вирусът наистина ще прерасне в пандемия.
Разработването на човешка ваксина е нещо много трудно, защото трябва да изчакаме евентуалната поява на видоизменения вирус. И ако той наистина се появи, на учените ще са им необходими поне шест месеца, за да разработят прототипа на ваксината.
След като прототипът бъде изпитан, медицинската индустрия ще се нуждае от още поне година, за да пусне в обръщение ваксината.
- Кога ще имате официални резултати от пробите, които се правят в референтните лаборатории?
- Смятам, че тази седмица, а за Румъния - може би още утре. За Турция по всяка вероятност в петък.
- Какъв извод можете да направите сега, въпреки липсата на официални резултати?
- Въпреки това, засегнатите държави трябва да унищожат животните като предпазна мярка. Ако го направят ефикасно, заплахата ще бъде минимализирана. Моята информация е, че Румъния и Турция работят добре по въпроса.
- И понеже ние говорим от името на интереса на хората в България, нека още веднъж да подчертаем - в какви параметри има рискове за нас и какво означава да се защитим?
- Организирахме заедно с ЕС един семинар в България и се убедихме, че специалистите във ветеринарната ви мрежа и нейните услуги са напълно способни да открият заболяването, в случай че то премине на българска територия.
Единственото, което мога да дам като съвет - открият ли се прояви на птичи грип, заболелите животни трябва веднага да се унищожат. Важно е да се убедят селяните, фермерите, стопаните, че ще бъдат обезщетени, когато унищожат животните си, и това обезщетение ще бъде адекватно.
Ако стопаните са сигурни, че ще получат пари като компенсация, те няма да се поколебаят да уведомят съответните власти за заболяването. В противен случай последствията може да са сериозни.
- Извинете, но кой трябва да обезщети селяните - държавата или някакви структури на ЕС, въпреки че България още не е пълноправен член на съюза?
- Ако заболяването се открие рано, сумата за компенсация ще бъде много малка, следователно България може да си я позволи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!