В одещото руско бизнес издание "Ведомости" публикува обширна статия под заглавие "Друга култура" за преимуществата на пазара на недвижими имоти в София.
Столицата на България София е сбъдналият се нощен кошмар на московските власти. Тук частната собственост върху земята винаги е била и си остава неприкосновена. Къщичките в центъра могат да се амортизират и да пречат на новите постройки, докато собствениците на терените очакват предложения с добри цени, а на властите им е трудно да разберат какво е това градски дял.
На московчанина, и преди всичко на жителите на Южно Бутово, не му става веднага ясно как в тези условия градът е приел главен план и въобще се развива. В България се използва кирилица и езикът е близък до руския, освен това много хора разбират руски. Но възниква когнитивен дисонанс и проблемът не е само в това, че българите кимат с глава, когато казват "не".
Много от нещата, които са приети за норма в Москва трудно могат да бъдат обяснени на местната администрация и бизнес даже на български. Например, за същия този градски дял. Както обясни Любомил Иванов, кмет на най-богатия софийски район Лозенец никой не задължава инвеститорите да дават част от изгражданите площи като компенсация за "използването на градска инфраструктура". Водопроводите и канализацията са дадени на концесия на частни фирми, с тях строителят се договаря за включване, а концесионерите получават пари за експлоатацията.
Общински жилища, чийто фонд в Москва се попълва и за сметка на частно строителство, тук просто отсъстват и земята е 100% частна. 1 кв.м незастроена площ в района струна около 1000 евро. Предполага се, че развивайки облагания с данък недвижим обект, инвеститорът вече носи ползи на града. Още повече, че се налага да се строи в сложни условия.
Частните парцели земя са се предавали по наследство, раздробявали са се и собствениците трябва да се издирят. И да се намерят достатъчно големи парцели за строителство не е така лесно. Налага се да се купуват участъци от няколко собственици, в резултат се получават площадки с невъобръзима форма.
Московската компания "МИАН" е купила в района на Лозенец участък с разрешение за строителство на офисен център, обемът на инвестицията ? 50 милиона евро. Парцелът от 0,5 хектара представлява тясна ивица земя, който от едната страна е ограничен от горско-паркова зона, а от другата - от няколко автосалона, недостроено училище и японска болница. Тук е разрешено да се построят около 25 хиляди кв.м. За София това е достатъчно голям проект. Подизпълнителят още не е избран, но само местните строителни компании имат опит да работят в такава теснота.
Олег Артьомов, ръководител на отдела за чуждестранна недвижимост на "МИАН-Дивелъпмънт", все още е изумен, че е отишло толкова малко време за получаването на проектната документация. А докато е плащал такса в близката банка, служителка от дирекцията за архитектура и градоустройство на столичната община, упълномощена да издаде разрешение, е поправила грешките в представените документи.
Инвестиционният проект трябва да получи одобрение от общинската администрация и да съответства на градоустройствения план, в процеса на строителство не се допускат отклонения, разказа Иванов. Ако има отклонения от проекта, строежът може да бъде като за начало спрян или разрушен. Подобни случаи е имало. Но тъй като инвеститорът е купил парцела, той може или да се опита да построи нещо отново, или ще остане незастроен.
Отчуждаването на земя е възможно само за държавни проекти като строителството на метро или пътища. Но в никакъв случай за търговско строителство, даже ако е в интерес на града. Строителите все пак плащат на общината. т.нар. компенсация за неудобство, причинено на жителите в периода на строителството. Наскоро сумата бе увеличена от 6 на 12 евро за 1 кв.м.
Цената на строителството на жилище в София е между 250-300 евро за 1 кв.м., а продажната цена - от 500 до 1000-1500 евро за 1 кв.м в зависимост от района и качеството на дома. София, както и цяла България се мъчи да бъде колкото е възможно по-привлекателна за инвеститорите от Европа. Говорят, че руските компании за недвижима собственост малко са по-закъснели с навлизането си на пазара на софийски жилища, отбелязва "Ведомости".