144 депутати подкрепиха рокадата, 51 гласуваха против, а двама се въздържаха. Вносителят на предложението Емел Етем (ДПС) заяви от трибуната: "Ние, представителите на управляващото мнозинство, дадохме достатъчно време на ръководството на БТА, в това число и на директора, да докажат своята коректност и лоялност към политиката на управляващото мнозинство и приоритетите на Република България. Ние считаме, че не можем да се доверим повече на този ръководител и трябва - ако сме отговорни като управляващи - да го сменим и да поставим човек, който би изпълнявал приоритетите на България."
Не унижавайте Народното събрание - така Любен Корнезов от коалиция "За България" се обърна към НДСВ. Той обясни, че проекторешението е раздадено в 9 ч. тази сутрин и вкарването му в пленарната зала веднага е нарушение на правилника на парламента.
Благой Димитров от ОДС заяви, че през последните месеци мнозинството е правило всичко възможно да злепостави генералния директор на БТА Панайот Денев. Отсега нататък агенцията ще бъде подложена на партиен натиск, прогнозира Димитров и допълни, че според него се подготвя и смяна на шефовете на БНР и БНТ.
Колегата му отдясно Асен Агов нарече смяната "политическа разправа" с журналист и попита колегите си от НДСВ Милена Милотинова, Станимир Илчев и Явор Милушев готови ли са да се включат в подобна разправа.
НДСВ опита да прокара такова решение и преди половин година, когато също бе издигната кандидатурата на Чешмеджиев. За поста бе предложен и Максим Минчев от Атлантическия клуб, но после името му бе оттеглено. Решението за рокадата е политическо, признаха още тогава управляващите. Те не взеха решение за смяната през април, но по този повод Чешмеджиев бе обвинен от свои бивши служителки в секс тормоз на работното място.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!