Н а церемония в двора на Боянската църква днес официално бе обявено завършването на реставрационните дейности на стенописите и беше открита нова дарителска плоча.
Уникалният паметник на българската култура - Боянската църква "Св. Никола и Св. Пантелеймон" е първия обект, който беше избран за възстановяване по инициативата "Вечните сгради на България" - за подпомагане, възстановяване и съхранение на паметници на културата и обекти с важно историческо значение.
Стенописите са възстановени от колектив с ръководител проф. Григорий Григоров, декан на факултета по реставрация в Националната художествена академия.
"Изключително съм горд от това добро, което се случва днес", каза министърът на културата проф. Стефан Данаилов, при откриването на нова дарителска плоча. Той отправи благодарност към организаторите и дарителите, като изрази надежда за още много поводи за подобни събития.
Храмът е сред малкото съхранени средновековни паметници, свидетелство за значимия принос на българското монументално изобразително изкуство в европейското културно пространство.
Боянската църква е паметник на културата от национално и световно значение. През 1979 г. е вписана под номер 42 в листата на ЮНЕСКО.
Реставрацията е започнала някъде в началото на 20-и век, но е прекъсвана за много дълги периоди. Последното спиране на работата е преди девет години.
Сега, за възстановителни работи, са били дарени 300 хил. лв., а Министерството на културата е осигурило още 150 хил.
В хода на реставрацията, продължила две години, беше направено забележително откритие - специалистите успяха да разчетат името на художника - българския зограф Василий.
Църквата е строена и достроявана през 10-11-и, 13-и и 19-и век, а е зографисвана през 11-12-и, 14-и и 16-17-и век.
(виж фоторепортаж от Боянската църква - 2006 г.)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!