По-рано Съветът за сигурност заседава при закрити врата, а дебатите бяха съсредоточени върху проекторезолюцията, внесена на 24 февруари от Великобритания, САЩ и Испания. На заседанието са се изказали всички посланици с изключение на трите африкански държави - Ангола, Гвинея и Камерун.
Само представителят на България е подкрепил разпространения вчера от британската делегация анекс към проекторезолюцията, е съобщил пред агенцията дипломатически източник, запазил анонимност.
В интервю пред БНР външният министър Соломон Паси поясни, че българското правителство е оторизирало посланика ни в ООН Стефан Тафров да декларира подкрепата на България за предложението на Великобритания Саддам Хюсеин да изпълни шест конкретни критерия, гарантиращи разоръжаването на Ирак. Според Паси тези предложения дават възможност за нов консенсус в Съвета за сигурност.
България и Япония подчертаха в съвместно изявление, че програмите на Ирак за оръжия за масово поразяване са заплаха за мира в света и призоваха Саддам Хюсеин да се разоръжи, съобщи междувременно "Франс прес". Агенцията отбелязва, че България подкрепя кандидатурата на Токио за непостоянно членство в Съвета за сигурност на ООН и припомня, че външният министър Соломон Паси е на посещение в Япония. Министър Паси се срещна вчера с престолонаследника принц Нарухито и принцеса Масако и ще отпътува от Токио в неделя.
Япония рязко разкритикува Франция заради намерението й да блокира гласуването на резолюцията в Съвета за сигурност на ООН. Франция трябва да полага усилия за намиране на компромис, а не само да говори за готовността си да използва правото на вето, е позицията на Япония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!