К ога и как ще влезе Сърбия в Европейския съюз и една от основните теми в сръбския печат.
В интервю за в. "Вечерне новости" сръбският външен министър Вук Йеремич казва, че Сърбия много ясно е показала какви са нейните приоритети и "червени линии".
"Сърбия понякога е упреквана, че твърде прозрачно дефинира националните си интереси. Това обаче прави всяка друга държава", коментира Йеремич.
"Сърбия няма да остави на Холандия, нито на който и да е друг своето европейско бъдеще", казва министърът и добавя, че много по-важно е страната да не изостане с реформите и сръбското общество да успее да достигне нивото на характеристиките, необходими за членство в ЕС.
Според Йеремич никой не може да каже с чиста съвест, че Сърбия не сътрудничи напълно с трибунала в Хага. Който твърди противното, цели постигане на свои вътрешни или външнополитически цели, смята той.
Рано или късно ще бъде констатирано като неоспорим факт, че сътрудничим с Хага, казва министърът и продължава, че Сърбия не бива прекалено да се вълнува от този въпрос, а да продължи да работи за изпълнение на критерииите за членство в ЕС.
Не така оптимистично гледа на въпроса в. "Блиц".
Мудността на правителството при приемане на нови закони, безсмислените спорове в парламента, който още по-бавно утвърждава тези закони, и недостатъците на цялата система за провеждане на реформи са главните причини за изоставането на Сърбия по пътя към Европа, пише вестникът.
Става все по-ясно, че следващата година е изгубена за получаване на кандидатски статут и все по-често като срок се посочва 2010 година, пише "Блиц".
Изданието посочва като допълнителни пречки и факта, че следващата година ще има избори за Европейски парламент, досегашната брюкселска администрация ще бъде заменена от нова, разширяването няма да бъде приоритет за съюза, а като непредвиден удар се появи и финансовата криза.
Европа спори за Сърбия, пише "Блиц". Членките на ЕС имат различни мнения за нейната кандидатура. Франция е готова да подкрепи ратификацията на Споразумението за стабилизиране и асоцииране със Сърбия и да признае готовността й за членство, щом Ратко Младич бъде арестуван.
Германия мисли, че Сърбия не може да стигне нито до статут на кандидат, нито до визова либерализация до 2009 г., защото това е технически неизпълнимо.
За британците кандидатурата не е спорна, но при условие за сътрудничество с Хага и конструктивност спрямо ЕУЛЕКС.
Италия настоява по-скоро да се активизира търговското споразумение със Сърбия и да се ратифицира Споразумението за асоцииране и стабилизиране.
Чехия, Словения и Австрия са за ускоряване на евроинтеграцията на Сърбия и визова либерализация, а Румъния, Гърция и Кипър открито настояват Сърбия да получи статут на кандидат и визова либерализация още през 2009 г.
Позицията на Холандия и Белгия е известна и си остава същата - без Ратко Младич в Хага няма да има зелена светлина за по-нататъшната евроинтеграция, завършва статията си в. "Блиц".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!