З ам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Савин Ковачев, който е и ръководител на програма ФАР към министерството, каза на пресконференция, че има вероятност да се наложи да връщаме средства по два от десетте, спрени от България проекти по ФАР.
Преди месец, въз основа на одитния доклад на Кей Пи Ем Джи, националният ръководител, отговорен за финансовото управление на средствата от ЕС Димитър Ивановски спря парите за 10 трансгранични проекта по програма ФАР с бенефициент Фонд "Републиканска пътна инфраструктура", управлявани от МРРБ. Обявено бе, че те са на обща стойност 88,4 млн. евро.
Парите, които може да се наложи България да връща, са усвоени за строителството на пътя от Разлог до Гоце Делчев и за второта тръба на обходния маршрут на Дупница.
Първият проект е изпълнен на 40% и по него от общо 7,5 млн. евро са усвоени 3,5 млн. евро.
Вторият проект е завършен на 92% и европейското финансиране за него е 3,3 млн.евро, уточни Савин Ковачев. По думите му тези средства България смята, че са усвоени правомерно и с целите на проекта. Зам.-министърът изрази надежда разходите по този проект да бъдат признати.
Той отбеляза, че договорът с гръцката фирма "Породивтики", която изгражда пътя от Гоце Делчев до Разлог, е прекратен и предстои нова обществена поръчка за изпълнител. Държавата ще търси правата си в Арбитражен съд в Париж, като в иска ще бъде включена сумата, която България ще върне на Европейския съюз.
Опасенията за връщането на пари заради втората тръба на обходния път на Дупница са свързани със забавянето на завършването на проекта, заради появило се свлачище.
От 10-те спрени проекта рискови били още пътят от Рудозем до ГКПП Илинден и обходният маршрут на Малко Търново и изграждането на ГКПП Малко Търново.
Пътят от Рудозем до ГКПП Илинден е изграден на 85-87% и е пред завършване, каза Ковачев и добави, че изпълнителят - австрийската фирма "Щрабаг", е поискала увеличение на цената с 2,5 млн. евро заради инфраструктурни проблеми.
Обектът Малко Търново се прави от чешка фирма, която е извършила около 5% от дейностите, а би трябвало, изпълнението да е около 40%, обясни Ковачев. Според него, вероятно договорът по този проект ще бъде прекратен.
За останалите шест проекта ще бъде осигурено национално финансиране в бюджета и работата по тях няма да бъде спряна. МРРБ е поръчало нов доклад на Кей Пи Ем Джи за действията на изпълнителна агенция ФАР и пътния фонд за изпълнението на препоръките от предишния доклад.
На пресконференцията регионалният министър
Асен Гагузов каза, че не знае за водено досъдебно производство срещу Управителния съвет на фонд " Републиканска пътна инфраструктура",
както обявиха в края на миналата седмица депутати от ДСБ.
Той допълни, че като министър няма право да се меси в прякото управление на проекти по ФАР и не се интересувал на кого се възлага даден проект.
Не е възможно по одитен доклад да са констатирани нарушения, каквито бяха оповестени медиите. В доклада на Кей Пи Ем Джи за работата на пътния фонд няма констатации за корупционни практики, а задачата на одиторите е била да се провери административният капацитет на фонда и вероятно наличие на конфликт на интереси, посочи регионалният министър.
Савин Ковачев, допълни, че според констатациите в доклада е възможно да има предпоставки за евентуален конфликт на интереси. Одиторите са обезпокоени от добре поддържан архив на фонда, каза Ковачев като обясни, че тръжната документация на спечелилите проекти по ФАР трябвало да се съхранява в МРРБ , а не в пътния фонд. Във фонда имало документи за периода след сключването на договора.
В доклада на Кей Пи Ем Джи се констатирало още, че в пътния фонд няма достатъчно служители, което е попречило да се правят чести проверки на място.
Според одиторите, не били четени достатъчно докладите на супер-вайзерите на проектите, което водело до подозрението, че неоснователно е била увеличена стойността на някой проект или е бил продължен срокът му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!