Депутатите от дясната опозиция Кина Андреева и Евгений Чачев и Явор Милушев от НДСВ я попитаха какви мерки са предприети срещу "Бългериън текнолъджис", след като са нарушени поетите от купувача ангажименти.
Осем от кината на практика са придобити от други дружества, вместо да запазят дейността си, да излъчват български и европейски филми или да получат обещаните инвестиции, информира БНР.
Става дума за огромна далавера с имоти в центъра на София, коментира Андреева, а актьорът Милушев изрази притеснение как един купувач може да прикрие от Агенцията за приватизация (АП) своите бъдещи намерения.
Това може да се случи и с "Български циркове", и с "Бояна филм", изрази опасенията си жълтият депутат.
Капиталът на "София филм" е придобит за 4,712 млн. лева през 2001 г., припомни Шурлева и съобщи, че са заведени съдебни дела, изискват се предвидените в договора неустойки и банковите сметки на нелоялния купувач са запорирани.
Съдът обаче все още не е наложил запор върху акциите на "София филм", допълва БНР.
Председателстващият заседанието на Народното събрание Любен Корнезов се възмути от погазването на закона и дори призова от трибуната прокуратурата да се самосезира по случая с приватизацията на кината.
Става дума за популярни в столицата кина като "Сердика", "Модерен театър", "Мир", "Глобус", "Урвич", "Европа палас", "Ново кино "Славейков" и др., припомня БНР.
Ако се използват за магазини и търговски центрове цената им е с огромна разлика от сумата, за която са придобити с ангажимента за запазване на дейността им като кина, стана ясно по време на парламентарния контрол.