Т урският президент Ахмед Неджет Сезер реши да подложи на референдум реформата в конституцията за избиране на държавния глава пряко от населението (вместо от парламента), която управляващото мнозинство прие.
Сезер вече отхвърли веднъж пакета от законови поправки, като наложи вето върху тях. След второто четене в парламента той няма право на повторно вето, но може да свика референдум.
Същевременно обаче светски настроеният президент посочи, че ще внесе жалба за анулиране на реформата в Конституционния съд.
Управляващата проислямска Партия на справедливостта прие пакета с промени в парламента. Най-важната от тях е свързана с вота за президент, който да бъде пряко избиран от населението на два тура за мандат от пет години с възможност за преизбиране само веднъж.
Партията смята, че по този начин има реални шансове издигнатият от нея кандидат за президент - външният министър Абдула Гюл, да спечели надпреварата.
Опозицията бойкотира два опита на парламента да избере Гюл, а констиуционният съд обяви президентския вот за невалиден поради липсата на кворум.
В Турция, най-вече военните, се страхуват, че подобен избор би застрашил основите на светската република и институции. Според секуларистите Партия на справедливостта е с ислямистки дневен ред.
Кризата принуди премиерът Реджеп Тайип Ердоган да насрочи парламентарните избори за 22 юли, вместо за ноември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!