Б ързото разпространение на западните методи за правене на бизнес в Япония доведе до ръст на психическите заболявания и задълбочаване на демографската криза в страната, сочат официални данни на японското правителство, съобщава британският в. "Таймс".
Статистиката показва, че 60% от работниците страдат от високо ниво на тревожност, а 65% признават, че имат психически проблем.
В същото време населението старее и за първи път Токио официално признава, че спадът в раждаемостта е свързан с фактори, засягащи работното място.
Ръководството на японския институт за психическо здраве свързва тези фактори с ръста на депресиите сред работниците и нивото на самоубийствата, което остава най-високо сред развитите индустриални държави.
Заплащането и ръста в йерархията в зависимост от заслугите само по себе си предизвиква безпокойство, тъй като този модел не се вписва в традиционната система, основана на старшинството, която господства в корпоративна Япония.
В новата мрачна атмосфера на смъртоносна конкуренция сред служителите по-младите не усещат достатъчна финансова независимост, за да създават поколение, твърдят специалистите.
Тази тенденция е спирачка за опитите на японските компании да вървят в крак с процесите на глобализация чрез въвеждане на методи на работа, близки до американския и британския модел.
Увеличеният брой временни сътрудници, по-голямата готовност да се уволняват хора и неравенството в заплащането са другата страна на медала.
От института коментират, че акцентът, поставен върху индивидуалните показатели, хвърля японските работници, особено тези които са на 30+, в невероятен стрес.
В новите западни модели хората са склонни да се индивидуализират. Когато японците работеха в екип, бяха много по-щастливи, твърдят японските специалисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!