"Наръчник" за това как българите да забогатеят чрез нелегален труд във Великобритания изобличава хаотичната система на имиграционен контрол в страната, пише британският вестник "Дейли експрес".
На първата си страница изданието публикува статията на Том Уайтхед "Елате във Великобритания и станете богати", която разказва за разследването* на журналистите от в. "24 часа" Пиер Петров и Милен Петров и цитира реакциите на британски политици и бизнесмени.
Двамата българи разкриват колко лесно чужденец може да работи "на черно" в страната, която наскоро ограничи трудовия си пазар за присъединяващите се към ЕС догодина българи и румънци.
Дори един източноевропейски вестник разкритикува недостатъчните мерки за сигурност във Великобритания като достойни за срам, отбелязва британското издание.
Разследването предизвиква сериозни съмнения относно способността на вътрешния министър Джон Рийд действително да приложи заплануваните от него ограничения, за да спре прииждащите на Острова нелегални работници, отбелязва говорителят на либералдемократите по вътрешнополитическите въпроси Ник Клег.
Възникват и нови безпокойства за националната сигурност,
тъй като се оказва, че черноработници са били ангажирани на обект близо до метростанцията "Олдгейт" в Източен Лондон, където бе извършен един от четирите бомбени атентата миналото лято, пише вестникът.
"Това излага на показ слабостта и неефективността на имиграционния ни контрол. Последствията са отрицателни не само за британците, но и за самите имигранти, които са подложени на експлоатация", изтъква министърът в сянка по имиграционните въпроси от опозиционната Консервативна партия Деймиън Грийн.
"Това журналистическо разследване е изключително смущаващо и опасно. Щом разследващи журналисти могат да направят това, значи то е напълно възможно и за терористите", алармира и вътрешният министър в сянка Патрик Мърсър.
Представители на Британската търговска камара предупреждават, че напливът от нелегални работници ще навреди на конкурентоспособността на почтените работодатели и ще повиши нивото на безработица.
Тези хора работят при заплащане далеч по-ниско от минималната работна заплата и не плащат данъци, отбелязва генералният директор на камарата Дейвид Фрост.
Правителството трябва да се заеме с проблема на непочтените работодатели, които съзнателно наемат "на черно" имигранти, било то от България или от други държави, призовава и нейният зам.-генерален директор Джон Кридланд.
*Ето как изданието преразказва разследването на Пиер Петров и Милен Петров от в. "24 часа":
Двама журналисти "под прикритие" пристигат във Великобритания без разрешителни за работа - и само за ден си намират работа.
Въпреки предполагаемия контрол, на който уж са подложени от властите, Пиер Петров и Милен Петров се уреждат като общи работници на строителен обект близо до метростанцията "Олдгейт".
В разследването си, озаглавено "Черната работа - срам за Англия", те твърдят, че нито работодателите им, нито служителите от Агенцията по сигурност и здравословен труд, които извършват редовни проверки на обекта, са им искали разрешителни за работа.
В един от най-тиражните български вестници "24 часа" двамата разказват как с работа "на черно" в Лондон са
Спечелили повече, отколкото получават в страната си за месец
Мъжете просто отишли на един от нелегалните работни пазари в Северен Лондон, където българи, румънци и албанци се събират всяка сутрин, за да бъдат наети за общи работници.
Според българските журналисти схемата включва британски работодатели, които наемат индийци, пакистанци и албанци като посредници, осигуряващи от своя страна работна ръка от черния пазар.
Те търсят хора, съгласни да работят по 13 часа на ден за 50 лири стерлинги - по-малко от половината пари, които биха поискали британските им "колеги".
Някакъв работодател пък плащал по 70 лири - колкото средната работна заплата в България.
Един от кандидатите получил работа, използвайки фалшива автобиография и подправен документ от вътрешно министерство, получен срещу 30 лири, като излъгал, че работната му виза е в процес на подновяване. Бил нает веднага, въпреки, че единственият документ, с който разполагал, била шофьорската му книжка от България.
Междувременно близо 80% от анкетираните в проучване
за британската телевизия Би Би Си подкрепят предложените от Лондон ограничения срещу български и румънски работници.
Мнозинството британци обаче посочват, че имигрантите оказват положително влияние върху британската икономика.
Според 2/3 от анкетираните източноевропейските имигранти са трудолюбиви. Същевременно над 1/4 са изразили опасение, че по-евтината работна ръка е била фактор за понижаване на заплатите.
Близо шест от всеки десет души са на мнение, че имигрантите биват експлоатирани в хранително-вкусовата промишленост на Великобритания.
На въпроса дали са готови да плащат по-високи цени заради по-малко натоварване на работниците, половината запитани отговарят положително. Отрицателно отговарят 1/4.
Проучването е извършено между 20 и 22 октомври от международната компания за изследване на пазара NOP.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!