Илюзиите, свързани с управлението на премиера Сакскобургготски са се стопили, доверието към кабинета е изчерпано и затова той трябва да си отиде, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев, който бе първият оратор днес. 300 000 българи са неосигурени, над 1 млн. имат над три неплатени осигурителни вноски, посочи той.
Няма стратегия за преструктуриране на лечебните заведения, всяка година 9% от всички ученици отпадат от началния и средния курс, а за последните три години неграмотните са се увеличили с 2%, изброи още лидерът на левицата. По думите на Станишев всеки втори родител тази година не е бил в състояние да осигури учебници за децата си, съобщи БНР.
Лидерът на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев от своя страна определи мотивите на левицата като неоснователни. Според него в тях се съдържа намек за свръхвъзможност и предстоящо овладяване на държавното кормило, а този вот е другото име на лявата амбиция. Вотът е нужният дезодорант срещу мириса на петрол, заяви още Илчев и определи колегите си от левицата като "днешни критикари и утрешни министри".
ОДС са внасяли три вота на недоверие към това правителство, припомни Благой Димитров от групата около Иван Костов и декларира, че отново са против кабинета, тъй като "в политиката се изисква последователност и принципно поведение". С това ще гласувам против министрите, зам.-министрите и членовете на политическите кабинети, представящи БСП във властта, предупреди обаче той. Според него президентът и БСП играят ролята на доброто и лошото ченге, понеже оценките им за управлението се разминават. Около този вот наяве излизали и пазарлъците около анкетната комисия за петролния скандал, в който бяха замесени БСП.
Хасан Адемов от ДПС обясни, че ще подкрепи правителството, защото левите не са го убедили, че са носители на нова политика.
СДС не могат да подкрепят такъв вот, в който се иска много, а не се предлага нищо, каза Валентин Василев от СДС.
Зам.-председателката на най-новата парламентарна група "Новото време" Румяна Георгиева обяви, че няма да подкрепят вота, защото това би върнало страната в началото на прехода. Тя обаче се обърна към премиера с думите, че самодоволството, лъхащо от статистиките, не може да скрие проблемите и трудностите, които хората понасят, допълни БНР.
Земеделската лидерка Анастасия Мозер, съпредседател на групата "Народен съюз", бе категорична, че ще подкрепи вота и ще гласува срещу правителството. Според нея данъчната реформа е направила богатите по-богати, здравеопазването е доведено до пълен крах. По думите й правителството е вредно за България и това се разбира все по-ясно.
Министърките на икономиката Лидия Шулева и на социалната политика Христина Христова призоваха лявата опозиция да каже конкретно каква социална алтернатива предлага, предаде още БНР. Вицепремиерът Шулева обяви, че възгледите на БСП не са се променили и принципите на левите не са само демодирани но и ретроградни. Министър Христова съобщи, че по време на управлението на НДСВ и ДПС с 2 млрд. лева, или 10 пъти, са се увеличили разходите в бюджета за социални цели.
След техните изказвания обаче левият депутат Стефан Данаилов, професор в НАТФИЗ, помоли за по-малко артистизъм от парламентарната трибуна, "защото наистина звучи доста самодейно".
Д-р Стойчо Кацаров също упрекна БСП, че истинската им цел с този вот е бъдат прикрити следите от петролната афера и финансирането на левицата от "терориста Саддам Хюсеин". Според него Сергей Станишев мрънка, защото е гузен. "Аз съм омерзен от това, което слушам. Прав е Стефан Данаилов за цирка, който се разиграва, но когато отправя забележки, първо трябва да се обърне към своята парламентарна група", заяви депутатът от десницата.
Средствата за здравеопазване през миналата година са достигнали 4,9% от БВП, което е най-високият относителен дял, постиган след 1989 г., заяви министърът на здравеопазването Славчо Богоев по време на дебатите. Липсата на стратегия за преструктуриране на лечебните заведения и достъпно здравеопазване е един от основните мотиви на левицата да иска вот на недоверие, припомня БНР.
Христо Кирчев от СДС заяви, че той и колегите му не подкрепят социалната политика на правителството, но не искат и да участват във фарса на БСП, наречен "вот на недоверие", затова няма да гласуват и ще напуснат залата.
Йордан Соколов от своя страна обяви, че ОДС ще гласува срещу правителството и заради неспособността му да се справи с престъпността.
От началото на 2005 г. правителството възнамерява да въведе семейно подоходно облагане, съобщи на финала на дебатите министърът на финансите Милен Велчев от парламентарната трибуна.
Румен Овчаров от БСП от своя страна заяви, че левицата влиза във властта не за да злоупотребява, а за да решава проблемите на хората и това е алтернативата, която тя предлага.
Според лидера на ПГ "Новото време" Мирослав Севлиевски днешният ден се е превърнал в Пирова победа за онези, които не знаят какво искат.
Утре ще се разбере кой е опозиция и кой е управляващ, а който съвсем го е страх, ще избере да избяга от залата, каза от името на ОДС Екатерина Михайлова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!