"Не съм предател" написал Емин и се гръмнал", пише на първа страница "24 часа".
"Не съм предател и никога няма да стана" - това е единственото обвинение в трите страници от бележника на Ахмед Емин, които са предсмъртното писмо на Емин, пише вестникът.
Писмото е от две части - първата към семейството, а втората - към съратници. Името на Доган е споменато като човек, който винаги е защитавал националните интереси. Вероятно Емин е имал тежък скандал с лидер от ДПС и е поискал среща с Доган, допуска изданието.
"Смърт по време на ченгеджийница", е озаглавен анализ по темата в "24 часа". Последният човек, който има интерес от смъртта на Емин, е Доган и последната политическа сила, която има интерес, е ДПС, коментира авторът.
Някой друг има не просто интерес, а скрити стратегически цели, които могат да бъдат постигнати в атмосфера на неспирна ченгеджийница и непрекъснати атаки срещу ДАНС, допълва той. Според него целите са да дерайлира ДПС от политическия живот, да бъде опозорен самият Доган, да тържествува политиката в стила "анти-ДПС", както и да се удари по сегашното управление.
"Седем въпроса за една странна смърт" поставя в свой материал "Труд". Дали разследващите са извършили търпеливо и прилежно нужните следствено процесуални действия, пита вестникът. Дали са взели например от ръцете на Доган парафинови натривки, при огледа е било задължително да се направи парафинова "ръкавица" не само на мъртвеца, а и на всички, които са се намирали на ул. "Беловодски път" 48, където е даден фаталният изстрел, пише изданието.
Назначиха ли на трупа всички задължителни експертизи, защо от МВР побързаха да обявят, че Емин е самоубиец, защо побързаха да го погребат и направен ли е щателен оглед на помещенията, които е обитавал Емин, преди да умре, пита още "Труд".
Вестникът поставя и въпросите дали е запечатан своевременно кабинетът на Емин и дали са прегледани щателно при огледа на трупа послесмъртните петна, които показват дали е местен.
"Стандарт" научил, че прокурори са разпитали лидера на ДПС Ахмед Доган за самоубийството на Емин. Обвинителите разговаряли с Доган повече от час. Показания са дали и депутати от ДПС, както и гардовете на НСО, които са били на смяна в "сарая".
"И аз се чувствам застрашен", заявява лидерът на "Атака"Волен Сидеров пред "24 часа". Смятам, че има основание да се чувствам заплашен, защото обърквам планове и не ме подчиниха, твърди Сидеров. Според него не е толкова важно дали Ахмед Емин се е самоубил или e убит. И самоубийство да е, е докаран дотам, въпросът е защо, коментира той.
"Ще ме застрелят всеки момент", страхува се Галин Митов, свидетел срещу групировката на Йордан Тонов, известен като Данчо Пръча. Самият Митов е един от групировката, който е поел риска да стане прокурорски свидетел.
Казах на съдията, че ще огранича показанията си, докато не получа защита от държавата, дадох само показания кой кой е в йерархията на бандата, казва той пред "Труд".
Ако аз докрай проговоря, делото за групировката на Данчо Пръча ще стане 300 тома и в него ще има имена на платени политици, прокурори, ченгета, тия имена обаче властта не иска да ги знае, твърди Митов.
"БСП не трябва да е заложник на Държавна сигурност", заявява в интервю за "Труд" Евтим Костадинов, председател на комисията по досиетата. Скъсването на БСП с това й минало може само да я издигне на по-високо ниво, коментира Костадинов.
"Младите - фенове на социализма", разкрива "Труд" в основната си рубрика "Темата". Хората между 18 и 35 години определят миналото като "по-хуманно, по-справедливо, не така свободно, но хората са се чувствали по-добре". Това пише в доклад за младежта през 2007 г., изготвен от Държавната агенция по младежта и спорта, който е гласуван от Министерския съвет.
Само по показателя "свобода" позитивните оценки за сегашния начин на живот задминават отминалия социалистически. Това дава основание на експертите да очакват нарастване на "младежкото левичарство".
"Атаките срещу партията мобилизират симпатизантите ни", е мнението на Любов Панайотова, зам.-председател на СДС, изразено пред "Монитор". Тя е категорична, че СДС не се притеснява от избори.
"Вдигат коефициента за пенсиониране", информира от първа страница "Земя". Коефициентът за година стаж, който сега е 1 процент, може да се увеличи на 1.1 или 1.3%, обяснила Емилия Масларова, министър на труда и социалната политика. Тази промяна щяла да се въведе поетапно през следващите три години, защото ще са необходими много пари.
"Парното поскъпва повторно от 1 ноември", информира "24 часа", като цитира шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране проф. Константин Шушулов. Нови цени обаче ще има само ако кабинетът до края на месеца одобри промяната в наредба, която да позволи парното да поскъпва повече от веднъж на година.
Столичният кмет Бойко Борисов договарял по-евтин газ за парното чрез директни доставки и без посредничеството на "Булгаргаз", продължава темата изданието. Столичната община тествала и офертите на "Газ дьо Франс".
Борисов бил категоричен, че премиерът го рекетира, като иска да прехвърли на общината 42-та процента на държавата в парното.
"Таксита вдигат цените с 25%", съобщава в челния си материал "Труд". С толкова щели да поскъпнат таксиметровите услуги в София до две седмици.
"Бизнесът и икономистите критикуват високите лихви", отбелязва от първа страница "Сега". Разликата между лихвите по кредитите и по депозитите у нас е огромна - 3.5 пъти над нормалните маржове в другите европейски страни, казал проф. Стефан Стоилов, съветник на министъра на икономиката, на дискусия в София за влиянието на глобалната криза.
Банките у нас са стабилни, по-нужни са мерки за подкрепа на фирмите, защото световната рецесия и скъпите кредити са голяма заплаха за българския бизнес, смята Александър Божков от Центъра за икономическо развитие.
"Кризата ще свърши, когато се стопят изкуствено раздутите цени", категоричен е пред "Класа" Виктор Папазов, председател на Съвета на директорите на Българската фондова борса. Според него това, което трябва да предприеме правителството, е да защити банковата система и вложенията на гражданите и фирмите, но да остави пазарните сили да свършат своята очистваща функция.
"БНБ освобождава 900 млн. лв. за търговските банки", продължава темата "Класа". Банките вече щели да могат да разполагат и с 1 процент от намиращите се в БНБ 12 процента задължителни минимални резерви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!