Системният интегратор S&T си е поставил за цел в бъдеще да подготви цялостен курс по съвременни системи за управление, съхранение и защита на информацията, който да залегне в учебната програма на Факултета по телекомуникации на Техническия университет – София. Това разказа Марио Кръстев, Storage Solutions Consultant в S&T България.
Кулминацията в партньорството на дружеството с ТУ-София беше откриването на лабораторията “Комуникационни системи и решения за управление на информацията” във Факултета по телекомуникации (ФТК), катедра “Технологии и мениджмънт на комуникационни системи” през месец май миналата година.
През зимния семестър на настоящата учебната 2007/2008 година в компютърната академична зала е проведено пилотно обучение на студенти и запознаването им със съвременните тенденции в областта на съхранението на данни. “Обучение беше организирано за една група студенти в последния курс на бакалавърската степен от ФТК по задължително избираема дисциплина “Компютърно проектиране в комуникациите” към катедра “Технологии и мениджмънт на комуникационни системи”. Благодарение на съдействието на преподаватели от Факултета по телекомуникации бяха отделени пет учебни седмици за организиране на лекционни занимания и лабораторни упражнения (общо 24 часа), свързани със системите и решенията за управление на информацията”, обясни Кръстев.
В лабораторията е изнесен цикъл от лекции и упражнения по темите: системи за съхранение и защита на информацията от различен клас, интелигентни сторидж системи- архитектура, софтуер за управление и наблюдение, принципи за изграждане на резервни центрове за данни, решения за бекъп и архивиране и др.
“Лабораторните упражнения позволиха на студентите да се запознаят с архитектурата и начина на управление на един съвременен дисков масив, да конфигурират логически и физически устройства и да ги представят на сървъра, да конфигурират различни пътища през специализираната мрежа за данни (мрежата) и да тестват основните принципи на бекъп процесите. Лекциите и упражненията бяха подготвени и проведени от мен, и личното ми впечатление е, че бяха посрещнати с голям интерес от студентите. Това се потвърждава от първоначалните им отзиви, а също и от резултатите от преведената преди няколко седмици изпитна сесия”, продължи Кръстев.
Благодарение на окуражаващите резултатите и в момента се подготвя разширение на учебния материал с включване на нови модули и повече практически упражнения и демонстрации, доколкото позволява наличното оборудване.
Кръстев изрази надежда, че с помощта на преподаватели от ТУ-София ще бъде подготвен в близко бъдеще наистина интересен и полезен курс.
Засега предстои включването на подобни модули и в други дисциплини от факултета. Целта е да се получи по-пълна обратна връзка от студентите, да се популяризира дисциплината и да се коригират неизменно допуснатите грешки от пилотния етап.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!