Р азделение, повсеместно насилие или изолиран инцидент, който подпалва искрата, масово заминаване на сърбите или същото положение, поне на първо време - това са сценариите, очаквани в Прищина преди неминуемото обявяване на независимостта на Косово, коментира АФП.
Разделянето
Белград и лидерите на сърбите в Косово заявиха, че няма да признаят независимостта на южната сръбска провинция, населена с албанско мнозинство.
"Няма да я приемем. Ще продължим да живеем в Сърбия с нашите собствени институции", предупреди един от влиятелните водачи на сърбите в Косово Милан Иванович.
Северът - покрай административната граница на Сърбия, където живеят 40 хил. от стоте хиляди сърби в Косово, и сръбските анклави на практика се управляват от паралелна администрация, подкрепяна от Белград (общински съвети, полицаи, съдии и т.н.)
Всички се опасяват от разделянето. Във всекидневния живот обаче то е реалност. Трудно е да се каже кога започва разделянето, дали има декларация, т.е. акт, казва източник от НАТО.
Всички се надяват повсеместното насилие да бъде избегнато. Сръбските представители се опитаха да отправят посланието, че не искат да се съпротивляват на едностранната декларация за независимост чрез насилие в самото Косово, но че отговорът им ще бъде да укрепят паралелните си структури, отбелязва Алекс Андерсън от Международната кризисна група.
Водачи и жители на Косово - както албанци, така и сърби, твърдят, че косовските албанци нямат никакъв интерес да предизвикват насилие едва що станали независими.
Ще трябва да покажат на света, че знаят да се държат добре, надява се Сречко Симич, сърбин от Ораховац.
Изолирана провокация -
сръбска или албанска, която подпалва пожара - това е голямото опасение. И най-дребното нещо може да предизвика взрив от насилие, припомня майор Етиен дю Фейе дьо ла Тур от КФОР.
Подобен досега неизяснен инцидент предизвика антисръбските нападения през март 2004 г. (19 убити, 7 изгорени села). КФОР много внимателно следи сръбските и албанските екстремисти.
Една от неизвестните величини е влиянието на косовския премиер Хашим Тачи - бивш командир на сепаратистката Армия за освобождение на Косово (АОК), който обеща сигурност на сърбите.
Всички източници твърдят, че Тачи е много уважаван от бившите бойци в Прищина и в Дреница (на северозапад). Но на запад особено силно е влиянието на бившия полеви командир Рамуш Харадинай, изправен пред съда в Хага да отговаря за военни престъпления, и на неговия Съюз за бъдеще на Косово.
Косовските албанци са уверени, че нищо няма да се случи, но казват, че не са в състояние да контролират всичко, подчертава европейски дипломат.
Масово изселване на сърби
Посланието на техните водачи е да останат и наблюдателите хранят надежда, че мнозинството няма да си тръгнат, ако няма насилие. За Белград ако няма повече сърби в Косово, провинцията е загубена, казва същият дипломат.
Мнозина се опасяват от прогонване на сърбите от албанците, но повечето казват, че ще останат, ако не ги нападат. Ако не ги пазят, те ще заминат, но ще се върнат, твърди Иванович.
Запазване на статуквото
Мнозина си представят как всеки ще си живее отделно, както сега. Вероятно ще има една държава в държава. Ако двете могат да работят заедно - добре, не може да се избегне, отбелязва източник от ООН.
Има опасност обаче много бързо да се поставят проблемите, свързани със суверенитета. Албанците смятат, че след независимостта няма да има повече паралелна сръбска администрация, но нещата няма да се развият така.
По време на местните избори в Сърбия през май сърбите ще се опитат да организират избори и в Косово, изтъква Андерсън.
Сръбското правителство ще приеме
"решение за анулиране на незаконните действия"
на косовските власти при обявяване на независимост на провинцията, което се очаква този уикенд, се посочва в официално комюнике.
Сръбският президент Борис Тадич, премиерът Воислав Кощуница и председателят на парламента Оливер Дулич се срещнаха, за да обсъдят "реалната заплаха от една незаконна декларация за независимост" на Косово, се уточнява в съобщението.
"Всички държавни институции трябва да вземат решенията и необходимите мерки, за да анулират всички незаконни актове по едностранно обявяване на независимост", уточнява текстът.
Не се споменава обаче какъв тип мерки може да бъдат взети, ако Косово обяви независимост.
За днес е насрочено заседание на на Съвета за национална сигурност, в четвъртък кабинетът трябва да приеме "решение за анулиране" на обявяването на независимостта на Косово.
Ако това решение стане факт, то ще бъде предадено на сръбския парламент и "влезе в действие, ако бъде извършен този нелегитимен акт (обявяване на независимост - б.ред.), се уточнява в комюникето.
През януари правителството изготви план за действие в случай на едностранно обявяване на независимост на Косово.
Въпреки че не бяха разкрити никакви детайли по този план, правителствени източници бяха посочили по-рано, че Сърбия
може да прекъсне дипломатическите си отношения
с всички страни, които признаят независимо Косово.
През декември сръбският парламент прие резолюция в този смисъл, в която се казва, че Сърбия ще преразгледа дипломатическите си и други отношения с държавите, които признаят тази независимост.
Наближаването на датата 17 февруари, на която косовските албанци заявиха, че ще провъзгласяват независимост, поставя въпроса за реакцията на Белград на това решение и в този смисъл все повече се спекулира за възможността в Сърбия да бъде въведено извънредно положение, пише сръбският вестник "Политика".
От управляващата коалиция обаче за момента отхвърлят този вариант за развитие на събитията след едностранното обявяване на независимост на Косово.
Представителите на Демократическата партия на Сърбия на премиера Воислав Кощуница министърът за Косово Слободан Самарджич и говорителят на партията Андрея Младенович оцениха вчера, че приказките за възможно въвеждане на извънредно положение в Сърбия са "медийни спекулации".
Според министъра на отбраната Драган Шутановац, който е от Демократическата партия на президента Борис Тадич, евентуално
обявяване на извънредно положение
в никакъв случай "няма да бъде от полза за гражданите на Сърбия, нито на гражданите, които живеят в Косово и това би бил само отчаян опит в Сърбия отново да се размъти водата и тези, които най-добре плуват в мътна вода, отново да изплуват най-отгоре".
Възможността за въвеждане на извънредно положение обаче продължава да виси във въздуха, още повече че заместник-председателят на Сръбската радикална партия Томислав Николич обяви намерението си евентуално да подкрепи такова решение, защото "Сърбия не е в нормално състояние, ако й заграбят Косово".
Бившият председател на Конституционния съд Слободан Вучетич казва, че въвеждане на извънредно положение заради Косово би било безсмислено, защото няма да промени нищо по отношение на статута, а и няма да важи точно за Косово, защото Сърбия няма власт там от 1999 г. насам.
В. "Блиц" публикува материал под заглавие "С извънредното положение защитават властта, а не Косово".
Евентуалното обявяване на извънредно положение в Сърбия предвид очакваното провъзгласяване на независимост на Косово няма да имат никакъв положителен ефект върху съдбата на Косово и ще послужи само за вътрешнополитически цели, тъй като по този начин Демократическата партия на Сърбия и Сръбската радикална партия ще могат да формират правителство.
Според този сценарий те ще обвинят Демократическата партия и Г17 плюс, че са предали националните интереси и да характеризират тези две проевропейски партии като непатриотични.
Решението за изпращане на мисия на ЕС в Косово вече е взето и много скоро ще бъде публикувано в Официален вестник, заяви днес ръководителят на канцеларията на ЕС в Прищина Йонас Йонсон, цитиран от ИТАР-ТАСС.
След среща с председателя на косовския парламент Якуп Крансичи Йонсон съобщи, че канцеларията ще действа в Прищина, а пълният й щат ще бъде от 200 до 300 души.
При това общата численост на мисията на ЕС в Косово ще възлезе, както е планирано, на около 1800 полицаи, юристи и експерти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!