Ц ентралната банка на Гърция наскоро изрази безпокойството си от състоянието на финансовата система във връзка с кредитите. Много банки са готови на всичко, дори да привлекат клиенти, които вече имат много задължения.
Гръцките банки буквално заливат гражданите с примамливи предложения за кредити, тъй като конкуренцията в тази сфера е изключително ожесточена.
Пазарът е сравнително нов, защото либерализацията му започна през 1994 г. Процесът завърши напълно през 2003 г.
С много голям успех са кредитните карти и жилищните кредити.
Като цяло задълженията на гърците към различни банки възлизат на 68 млрд. евро.
Въпреки че са най-незадлъжнелите граждани на страна от еврозоната, с регистрираното увеличение с 30% годишно те са на път да догонят останалите европейци още догодина.
Според неотдавнашно проучване 1/2 от гърците срещат трудности при покриването на вноските по кредитите, а 15% признават, че не ги плащат редовно. Ситуацията става още по-сложна и поради липсата на контрол.
Така икономиката бива лишавана от около 5 млрд. евро на година.
В Унгария кредитите представляват риск, но не за банките, а за клиентите.
Да вземем за пример средно унгарско семейство. Работещите получават заплата от около 600 евро. Децата в семейството са две, но не може да се говори за нова кола или за по-голям апартамент. До края на 90-те годни те са събирали пари, за да си купят нов телевизор или кола. Подобни покупки обикновено се плащат в брой.
Постепенно такива семейства започват да бъдат убеждавани, че могат да си купят всичко сега. Всичко е възможно с кредитите. Някои банки дори твърдят, че не искат сведение за доходите на кандидатстващите за заем.
Банките единствено връзват сумата с еврото или с швейцарския франк. Самите унгарци плащат във форинти.
Проблемът е, че курсът на форинта спрямо швейцарския франк е доста нестабилен. Поради това понякога месечна вноска може да стигне половината от трудовото възнаграждение, което поставя домакинствата в изключително трудна ситуация.
Именно затова напоследък се наблюдава отлив от кредитите.
Някои по-предприемчиви унгарци пък успяват да извлекат ползи от сложното положение: например може да се купи колата на някой, който не е успял да покрие вноските по нея. Цената, разбира се, е доста по-ниска.
В България всеки месец най-малко 8000 души посещават електронни банкови каталози с цел да получат повече информация за ипотечни и потребителски кредити.
Кредитирането у нас най-образно може да се бъде описано с думите "как ехото не заглъхва". Заради ниското ниво на спестяванията, се увеличава тегленето на заеми, обясняват експертите.
Режимът за отпускането им много се либерализира. Средногодишният ръст на кредитите у нас е 21,4%.
Банките сякаш не обръщат внимание на критиките на Международния валутен фонд и предлагат все по-ниски лихви, защото те се оказват най-важни при определяне на кредита като приемлив или не.
Семействата теглят заеми за нови коли, ремонти и купуване на жилища.
За три години цените на пазара на жилищата са се увеличили с 48%, хората са принудени да взимат повече кредити и така се напомпва инфлацията, посочват от специалисти.
Съдебните дела срещу длъжници в последно време са се увеличили.
Става дума за суми от порядъка на 5-6 хил. лв. по необезпечени кредити, при които единственият начин банката да си върне парите е като вземе имуществото на длъжника.
Повечето банки назначиха специално звено служители, които се занимават по цял ден на звънят на кредитополучателите и да настояват те да се издължат на банката.
Таня работи като телефонен оператор в банка и твърди, че се налага да има много търпение, когато говори с хората.
Операторите преминават специално обучение, по време на което тренират уменията си да предразполагат по телефона длъжници, които би трябвало да се издължат по-бързо на банката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!