И здръжката на живот на човек от 4-членно домакинство в края на юни е достигнала 390,95 лв., показват резултатите от наблюдението на потребителските цени и издръжката на живот, съобщиха от КНСБ.
Поскъпването на живота с 0,8% за второ тримесечие е рекордно за последните осем години, тъй като данните свидетелстват, че в преобладаващия случай е отбелязано поевтиняване, дължащо се най-вече на сезонни фактори, се подчертава в изследването на Института за синдикални и социални изследвания (ИССИ).
Повишаването на цените на годишна база с 6,8% идва след 5,6% ръст през март т.г. спрямо аналогичния месец на предходната година и очаквано продължаване на тенденцията на поскъпване до края на годината, като следствие на прекия и косвен ефект от по-високи цени на енергоносителите.
Това дава основание да считаме, че средногодишната инфлация ще надхвърли прогнозираната от правителството стойност от 4,4% и е възможно да достигне дори 7-8%, обясни директорът на ИССИ Любен Томев.
Според екипа му продължаването на тази тенденция ще направи невъзможно влизането ни в еврозоната в близките 5-6 години, а това би било един стабилизиращ фактор по отношение на външнотърговските резултати.
В същото време при относително висок икономически растеж (6,2% за първото тримесечие), но лавинообразно нарастване дефицита по текущата сметка (9,7% за първите 5 месеца и очаквано ниво в края на годината 20% от БВП), ще се засилва натискът за поддържане на бюджетен излишък в размери до 2-2,5% от БВП и продължаване на рестриктивната политика по отношение нарастването на доходите.
В изследването се отбелязва, че по равнище на доходи България е на последно място не само сред страните членки на ЕС-27, но и в региона.
Към края на годината средната работна заплата в Сърбия е била 358 евро, в Македония - 221 евро, в Румъния - 449 евро, в Хърватия - 664 евро, а в България едва 198 евро.
Резултатите от наблюдението показват, че при общо взето равни изходни позиции, през последните 3-4 години Румъния е постигнала забележителни успехи в нарастването на доходите на населението и в частност на реалната работна заплата.
Разликата при цената на труда между в двете страни нараства в полза на Румъния, където тя е около 1,5 пъти по-голяма. В сравнение с март 2006 г. средната работна заплата в Румъния е нараснала реално с 18%.
У нас през миналата година реалният ръст бе едва 2,1% и въпреки рекордното покачване през март 2007 на годишна база (11,9%), то остава несравнимо по-малко, заключава изследването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!