М инималният осигурителен доход през 2007 г. да бъде 220 лв., а максималният за всички осигурени лица - 1400 лв. Това реши Народното събрание с приетия на първо четене проектобюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата година, внесен от Министерския съвет.
Със 136 гласа "за", 36 "против" и 8 "въздържали се" парламентът одобри документа, като депутатите решиха срокът за внасяне на предложения по него между първо и второ четене да бъде три дни.
Според социалното министерство максималният осигурителен доход за 2007-а може да бъде 1500 лв., с което максималната пенсия за осигурителен стаж и възраст може да скочи до 515 лв. в началото на 2008 г. Това заяви социалният министър Емилия Масларова по време на обсъждането на проектобюджета.
Бюджетът на ДОО предвижда 5 347 000 000 лв. - с 8,5% повече в сравнение с т.г. Той е 80% от социалния бюджет за 2007 г., 82,3% от него са разходите за пенсии, което е 8,6% от БВП, уточни Масларова.
Законопроектът е разработен на базата на очакваното изпълнение на бюджета на ДОО за 2006 г., основните макроикономически показатели за 2007 г., очакваните средна месечна брутна работна заплата 396,34 лв., среден месечен осигурителен доход 391,68 лв. и предложената от МС минимална работна заплата от 170 лв.
Д-р Иван Колчаков от ОДС определи проектобюджета на общественото осигуряване като "бюджет на болезнената реалност", която поставя българските пенсионери под линията на бедността и ги обрича на геноцид.
Парламентът прие на първо четене и проектобюджета на здравната каса
за догодина. В него е предвидено увеличение на цените на клиничните пътеки средно със 7%.
Депутатите спориха най-много по разпоредбата, според която, ако до 15 декември не се подпише нов рамков договор, цените по клиничните пътеки ще бъдат гласувани от Народното събрание по предложение на здравната каса.
От опозицията остро протестираха срещу тази възможност, информира "Дарик радио". Според ОДС и ДСБ така се елиминират съсловните организации, а НЗОК се одържавява.
Няма да приемем политиката на геноцид спрямо българските граждани, категорични бяха сините.
Тъмносините пък се възпротивиха на твърдението, че здравната вноска ще е 6%. Според тях тя ще е 8%а, защото в проекта се фиксира субсидия от близо 300 млн. лева за покриване на задълженията на касата. От десницата бяха категорични, че това е дестабилизиращ неевропейски бюджет.
Зам.-здравният министър Емил Райнов заяви, че отделените 94 млн. лева повече за здравеопазване, в сравнение с миналата година, ще осигурят 24-часов достъп до здравни услуги за хората.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!