1030 долара за 1 унция злато! Тази рекордна котировка бе отбелязана на 17 март. Предишният рекорд е през далечната 1980 г. и бе едва 880 долара. Борсова криза, падане на долара, повишаване цените на кредитите в САЩ - всичко това допринася за превръщането на златото в спасителна ценност.
Жълтият метал привлича държавите и големите инвеститори, но все повече и дребните спестители. В Париж, на ул. "Вивиен", близо до борсата, се намират всички търговци на злато във френската столица.
44-годишният Фред е един от многото обикновени французи, които се обръщат към златото в този период на финансова криза. Той споделя: "Купих си злато, защото нямам вече доверие в борсата. А и е по-интересно ... Знам, че цената му ще се покачи. На борсата можеш да си счупиш главата, така че - или недвижими имоти, или злато. Останалото не ме интересува."
Патрик Мерсан е един от известните търговци на злато в Париж и споделя, че напоследък все повече французи се насочват към златото заради сигурната му стойност.
"Идват хора на възраст от 30 до 45 години, които купуват злато. Те си задават въпроси за валутната несигурност, за трудностите в САЩ. Те си казват, че 3-4 месеца могат да получат това, което биха получили за 10 години в Спестовната каса.
Казват си, защо да не инвестирам малка част от капитала си? Основен аргумент е и несигурността, страховете... Хората се питат дали им се казва всичко, питат се какво се случва...", разказва той.
В Русия често казваха, че рублата не струва и една копейка... През 90-те години, повечето руснаци бързаха да обърнат заплатите си в долари, за да избегнат обезценяването им.
Днес обаче - 10 години след последната финансова криза, руската валута възвърна стойността си, а курсът е стабилен - 25 рубли за 1 долар. Хората, които имат някакви спестявания, предпочитат да инвестират в недвижими имоти.
Цената на кв.м. в Москва надминава тази в Лондон или Париж. В центъра на руската столица наемът на малко студио струва около 1000 евро, а в по-крайните квартали може да са намери за няколкостотин.
Много възрастни московчани дават с висок наем апартаментите си в центъра на града и се изнасят да живеят на десетки километри. Според специалистите нуждата от жилищна площ в Москва е толкова голяма, че сегашните високи цени ще се задържат още 20 години.
И в България инвестициите в злато се смятат за най-сигурни, но въпросът е дали обикновеният българин може да се позволи такава инвестиция? По-голяма част от хората не следят отблизо нещата във финансовия свят и нямат достъп до информация от "първа ръка" за движението на валутите, за поскъпването на златото.
Трудно могат да прогнозират и бъдещата покупателна способност на книжните пари, които притежават. Затова валутни експерти съветват непрофесионалните инвеститори да влагат левовете си в трета по-сигурна валута.
За такава се смята швейцарския франк, който е единствената национална валута със златно покритие. Друга възможност е британската лира.
Съветът на финансовите консултанти е спестяванията да бъдат разпределяни - една част в евро, друга в долари, трета във франкове или лири.
Такова разпределяне е продиктувано от логиката, че дългосрочни спестявания в банките крият риск, защото част от банките не спазват принципите на благоразумното кредитиране.
Най-новата форма на сигурна инвестиция е структирираният депозит. Депозитите са традиционен за българите начин за влагане на пари. При него се спестява и няма опасност вложените пари да бъдат загубени.
Временното натрупване на пари в брой може е стратегически разумно само ако се очаква спадане на цените на други активи, в които парите ще бъдат вложени. Затова значение имат валутите.
Единствените пари, които запазват покупателната си способност винаги са златото и среброто. Местата обаче, където може да се купи злато или сребро в по-големи размери са ограничени, а в България пренасянето им през граница се начислява с ДДС.
Освен това, както навсякъде по света, цената на златото се определя от Централната банка. Най-лесната пряка инвестиция е закупуване на златни монети. Сред най-популярните инвестиционни монети са "Австралийско кенгуру", "Виенска филхармония", "Американски орел", "Канадски кленов лист", "Британия".
Алтернатива е вложение в недвижим имот. Средно на година цените на имотите нарастват с около 12% и могат да неутрализират растящата инфлация.
Най-вече български емигранти изпращат пари или при връщането си закупуват имоти с цел инвестиране на натрупани спестявания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!