С ъдебната система е най-засегната от корупция в България, потвърждава национално представително изследване, проведено сред 1001 български граждани в периода юли-септември. За сравнение в световен мащаб най-много подкупи се плащат в полицията.
Проучването "Световен корупционен барометър" на "Галъп интернешънъл", което се прави за четвърта поредна година, проследява в кои сфери корупцията е най-разпространена. То е поръчано от Асоциация "Прозрачност без граници", съобщава БГНЕС.
За разлика от изследването "Индекс за възприятие на корупцията", тази анкета не измерва общото ниво на политическа и административна корупция и се провежда само сред български граждани.
Подобно проучване се реализира в общо 62 страни. За да се регистрират основните нагласи на анкетираните се използва специален индекс от 1 до 5.
Според резултатите сред българите тази година индексът за съдебната система, която те определят като най-силно корумпирана, е 4,4. На второ място като най-засегнати от корупционни практики съотечествениците ни подреждат политическите партии с индекс 4,3, парламентът и здравеопазването - 4,2, бизнесът - 4,1, и полицията - 4.
Все повече българи смятат, че здравеопазването е силно засегнато от корупцията, твърди изпълнителният директор на българското национално представителство на "Трансперънси интернешънъл".
8% от анкетираните признават, че плащат подкупи
За сравнение, 20% от румънците и 66% от албанците споделят, че са давали пари под масата. Едва 2% от гражданите на ЕС пък са плащали пари нерегламентирано, за да получат някаква облага или услуга.
Средната стойност на подкупа у нас е 80 евро, като най-много пари като средна стойност се дават в съдебната система - 237 евро. Рушветът в българското здравеопазване е около 118 евро, а в образованието - около 64 евро.
Средният подкуп в полицията е 10 евро
От асоциация "Прозрачност без граници" отбелязват, че през 2004 г. 64% от българите са били на мнение, че корупцията влияе в най-значителна степен върху политическия живот на страната. През 2005 г. пък 71% дават същия отговор, а тази година по този начин са отговорили 75%.
Увеличава се делът на българите, които смятат, че корупцията засяга личния и семейния живот на хората. Съгражданите ни продължават да смятат, че тя влияе и върху бизнес климата. През 2005 г. и 2006 г. 63% анкетираните са отговорили по този начин.
Едва 13% твърдят, че усилията на управляващите за борба с корупцията са ефективни. 51% са на обратното мнение, а
12% смятат, че управляващите поощряват корупционните практики
От асоциацията правят сравнение и с други държави с уговорката, че стандартът на живот там е по-висок.
Търсенето на подкупи от представители на полицията и други обществени служители е голям проблем за всички страни в развиващия се свят, както и в ЕС, отчита докладът на "Трансперънси интернешенъл". Корупцията се е внедрила в обществения живот и го подкопава, е диагнозата на Робин Ходес, ръководител на отдела за проучвания в организацията.
Според данните за света подкупите са обичайна практика в Африка, където 36% от анкетираните са признали, че са плащали суми като рушвет за последните 12 месеца.
На второ място са страните от Латинска Америка, където 17% от населението е подкупило някой, а следваща е Русия с 12%. Въпреки това
Страната, в която се дават най-много подкупи, е европейска държава
Става въпрос за Албания, където двама от всеки трима запитани са признали, че са платили сума под масата. На стария континент най-силно засегната от феномена след Албания е Румъния. Според "Трансперънси" всеки пети румънец е давал подкуп през последната година.
В Гърция и Чехия цифрите се доближават много до тези в Румъния. 17% от запитаните са плащали рушвети. В Гърция най-много подкупи се дават в образованието, като средно на ръка се предлагат по 1395 евро. Рушветът в здравеопазването в южната ни съседка пък е около 382 евро.
Като цяло положението в Западна Европа и Северна Америка е най-добро - там индексът на корупцията е най-нисък - само 2%.
В образованието на Франция например средната стойност на нерегламентираните плащания е 667 евро, а за медицинските услуги - 734 евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!