2008 г. беше белязана от климатични катаклизми по цялата планета и топене на ледовете в Северния ледовит океан, отчита Световната метеорологична организация (СМО), цитирана от ДПА.
Общият обем лед през сезона на топенето е най-ниския от 1979 г., когато започват да се правят измервания със сателити. На другия полюс, над Антарктида, озоновата дупка се е разширила в сравнение с 2007 г.
Според експерти въглеродният диоксид и другите парникови газове са оказали решаващо въздействие за глобалното повишаване на температурите и климатичните промени. СМО подчертава, че тенденцията към затопляне се запазва.
Средната годишна температура за 2008 г. е малко по-ниска от тази за миналата година, но по-висока от периода 1961-1990 г. 2008-а се подрежда на десето място в класацията на най-топлите години. По-подробна информация от СМО се очаква през март.
През 2008 г. температурите в Европа са били над средните, особено през доста меката зима. Въпреки това за Евразия това беше една от най-студените години. Стотици хора умряха от студ в Афганистан и Китай.
Циклонът Наргис, който удари Мианмар през май и уби най-малко 78 000 души, беше най-лошият за 2008 г. и най-опустошителният в Азия от 1991 г. насам.
Други климатични бедствия, които сполетяха света, бяха силните мусони в Южна Азия, най-тежките наводнения в Африка южно от Сахара и обилните валежи в Южна Европа, които предизвикаха наводнения, най-значителни във Франция.
Южна Бразилия също стана жертва на най-големите наводнения в историята си. Въпреки това южните части на Латинска Америка, както и някои райони на Канада, преживяха продължителна суша.
В Северна Америка падна изключително голямо количество сняг, а сезонът на ураганите беше опустошителен - рекордни шест последователни тропически циклона достигнаха бреговете на САЩ, а Куба и Хаити пострадаха силно от бурите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!