Н асрочването на тази дата не е изненада, защото витаеше в публичното пространство, че делото следваше да се разгледа някъде от средата на месец май. Очаквахме всеки момент насрочването на делото, каза в интервю за БНР защитникът на българските сестри Хари Харалампиев.
Макар привидно оправдателната присъда по делото, заведено от мъчителите им за клевета, да няма пряка връзка с настоящия процес, аз мисля, че като че ли сме преодолели Рубикона, има светлина в бъдещия процес, имаме аргументи да докажем, че наистина българските медицински сестри са невинни. Подготвени сме, нищо не може да ни изненада, добави Харалампиев.
Той смята, че добри знаци са и решението на семействата на заразените деца да се откажат от настояването за смъртни присъди, интензивните дипломатически разговори и подготовката за допълнителни финанси във фонда "Бенгази" и казаното от американския президент, че ще има средства за построяването на модерна клиника за лечение на СПИН в Либия.
Съдът трябва да се произнесе - потвърждава смъртните присъди или обявява сестрите за невинни, обясни Хари Харалампиев.
"Среден път няма",
подчерта той като обясни, че процедурата предвижда на заседанието на 20 юни да пледират поверениците на пострадалите деца и защитниците на българските медицински сестри и на палестинския лекар, след което съдът следва да се оттегли на съвещание и в определен от него срок да се произнесе по нашите доводи, изложени в жалбите - дали ще потвърди смъртните присъди или пък ще признае медицинските сестри за невинни.
Адвокатът обясни, че от юридическа гледна точка това е последната инстанция, пред която могат да се обжалват смъртните присъди. Ако Върховният съд ги потвърди, има още един единствен път - ex leges, по закон, ще се произнесе Висшият съдебен съвет на Либийската джамахирия. Единствено той може, в такъв случай, да помилва българските медицински сестри, юридически пътища за обжалването на решението на Върховния касационен съд няма, обясни Хари Харалампиев като посочи, че все пак, ако либийският лидер Муамар Кадафи бъде благосклонен към сестрите, той може да реши безпрепятствено тяхната съдба.
Но аз мисля, че на полето на юридическите спорове казусът ще бъде решен, убеден съм в това, добави Хари Харалампиев.
Върховният касационен съд на Либия едва ли ще открие съдебна или фактическа грешка и
може би ще потвърди присъдите
на петте български медицински сестри и палестинския лекар, прогнозира пред Ройтерс Джордж Жофе, експерт по Северна Африка от Центъра по международни изследвания на Кеймбриджския университет, цитиран от БТА.
В случай, че съдебното решение на по-долната инстанция бъде потвърдено, възможността да се произнесе Висшият съдебен съвет на Либия, който се председателства от либийския министър на правосъдието, според Жофе, ще даде възможност на либийския лидер Муамар Кадафи да упражни милосърдие. "Допускам, че той ще оповести споразумение за компенсации, което ще му позволи да каже: можем да ги освободим в името на доброто на нашата страна".
Със заседанието на 20 юни вероятно няма да приключи процесът, който помрачава подобряващите се отношения между Либия и Запада, посочва
Ройтерс. Юристи смятат, че съдът може да се събере още няколко пъти, преди да оповести решението си, отбелязва агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!