"25 души в центъра на кризата...", е заглавието на материала в днешния "Гардиън", в който се съобщават имената на хората, виновни за световната финансова криза. В списъка фигурират политици, икономисти и финансисти.
На първо място е Алън Грийнспън, бившият председател на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ и един от най-известните икономисти в света.
По-рано редица медии в света отбелязаха, че политиката на УФР е допринесла за създаването на балони на пазара на недвижими имоти в САЩ и последвалата криза на жилищния пазар, която прерасна в световна криза.
През есента на 2008 г. Грийнспън призна, че не е оценил напълно мащабите на кризата и е допуснал грешка, приемайки, че банките ще могат самостоятелно да се справят със ситуацията, припомня изданието.
Отговорни са и бившите американски президенти Бил Клинтън и Джордж Буш, посочва "Гардиън".
Клинтън е утвърдил чрез закон разделянето на търговските банки, които приемат депозити, и инвестиционните банки, които инвестират, включително и във високорискови ипотечни ценни книжа, и поемат рискове.
Инвестиционните банки бяха първите, които пострадаха от кризата.
През септември 2008 г. последните две независими инвестиционни банки в страната - "Голдман Сакс" и "Морган Стенли" - промениха статуса си и се преобразуваха в банкови холдинги, за да се преборят с кризата.
При управлението на Буш отпускането на ипотечни кредити на неблагонадеждни длъжници, които нямат "нито доходи, нито работа", достигна пика си, отбелязва вестникът.
Сред виновниците за разрастването на кризата изданието посочва и британския премиер Гордън Браун, премиера на Исландия Гейр Хорде, както и бивши ръководители на най-големите застрахователни и кредитни организации.
В списъка са включени бившият генерален директор на най-голямата американска застрахователна компания "Ей Ай Джи" Морис Грийнбърг, бившият ръководител на национализираната британска банка "Нордърн рок" Адам Апългарт, както и бившите ръководители на кредитните институции "Беър Стърнс" и "Мерил Линч" Джими Кейн и Стан О'Нийл.
Кризата, която започна в САЩ, засегна икономиките на множество развити страни. Според прогнозите на Международния валутен фонд загубите и отписването на активи в света през периода на кризата могат да достигнат 1,4 трилиона долара, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!