Блеър призна за първи път вчера, че в Ирак може би никога няма да бъдат открити оръжия за масово поразяване, но продължи да твърди колко голяма заплаха е бил Саддам Хюсеин, пише на първа страница "Файнаншъл таймс".
Докато премиерът изчаква резултатите от независимо проучване дали подкрепата на Великобритания за войната в Ирак е била оправдана предвид съществуващите разузнавателни данни, вчера Блеър направи най-сериозното си отстъпление от по-ранното си твърдо убеждение, че коалицията ще открие оръжия за масово поразяване в Ирак.
"Индипендънт" помества серия снимки на премиера по време на изявлението му пред парламентарна комисия и прави съпоставка между четири изявления на Блеър от миналата и тази година.
Докато през 2003-та той винаги убедено е казвал, че оръжията на Саддам Хюсеин ще се появят, вчера Блеър открито призна, че оръжия не са намерени и вероятно никога няма да бъдат открити.
Премиерът обаче отхвърли нарастващите искания да се "извини" за войната в Ирак и продължи да настоява, че отстраняването на Саддам е било правилно, допълва "Индипендънт".
Изявлението на Блеър се възприема като изпреварващ удар преди публикуването на доклада "Бътлър" за информациите от британското разузнаване в месеците преди войната, продължава изданието.
Очаква се в този документ да се отправят критики към разузнавателните служби, както и към правителството, заради начина, по който са си служили с предоставяната информация.
В редакционна статия "Дейли телеграф" коментира избора на Джон Едуардс за кандидат-вицепрезидент на САЩ от Демократическата партия.
След като седя тихо, докато събитията в Ирак вредяха на опитите на Джордж Буш да бъде преизбран, Джон Кери отново влезе в новините, като посочи Едуардс за свой партньор в изборите, отбелязва вестникът.
Основната причина за този избор според "Телеграф" е харизмата на Джон Едуардс, който умее много по-добре от Кери да общува с обикновените американци.
Той ще допадне много на колебаещите се избиратели от средната класа в Охайо и Пенсилвания например, смята изданието и припомня, че по време на предварителните избори Едуардс се представяше като човек от народа.
Той ще придаде блясък към общо взето скучната кампания на демократите, допълва "Телеграф".
Неговото избиране непосредствено след Деня на независимостта означава, че предизборната надпревара навлиза във финалната си права, пише още вестникът.
Според "Телеграф" в момента е трудно да се правят прогнози:
"Репутацията на Буш пострада от новините, които идват от Ирак - провала в търсенето на оръжия за масово поразяване, изтезаването на затворници в "Абу Граиб" и вълната от самоубийствени нападения. Тези проблеми обаче все още не са дали някаква преднина на Джон Кери. Претенденът ще продължи да използва несполуките в Ирак и страховете, че войната от миналата година всъщност е направила света по-опасно място", прогнозира изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!