С ъстоянието на религиозните свободи се е влошило в Китай, Египет и Иран, но също така и в традиционно по-толерантни страни като Йордания и Алжир, сочи новият Годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за религиозните свободи по света.
Докладът за периода юли 2007-юли 2008 г. (2008 Report on International Religious Freedom) определя Северна Корея като една от най-големите нарушителки на правото за религиозно самоопределение и практикуване.
Сред новите държави, будещи тревога, са Йордания и Алжир, които като цяло досега са зачитали религиозната свобода на гражданите си.
През февруари алжирското правителството започна да налага закон, който криминализира прозелитизма ( действия за привличане на последователи на някое вероизповедание).
Всеки, който "произвежда, складира или разпространява литература или аудиовизуални материали с цел да разклати вярата на мюсюлманите" рискува максимум пет години затвор и глоба от над 7000 долара.
В Йордания бракът на мюсюлманин, приел християнската вяра, бе анулиран от шериатски съд, а на мъжа бе отнета всякаква "религиозна идентичност", дава примери американският специален посланик за религиозната свобода в света Джон Ханфорд.
По думите му йорданското правителство преследва и хора и организации на базата на религиозна принадлежност.
Репресиите на Китай над религиозни групи са се засилили през последната година, се отбелязва в доклада, като се дават за пример мерките срещу тибетските будисти, тормозът над християни и членове на движението Фалун Гонг. Осъжда се и начина, по който се третират жители в Северозападен Китай - мюсюлманите уйгури.
По време на Олимпийските игри в страната станаха серия от кървави нападения, вкл. най-смъртоносната, в която загинаха 16 полицаи в Кашгар.
През март над 200 души загинаха в кървавия конфликт в Тибет, макар че Пекин призна само за 21 души, убити, от "размирници".
Някои нерегистрирани протестантски групи в Пекин също са били подложени на засилени преследвания от страна на правителството напоследък.
В Египет също се наблюдава влошаване на религиозните свободи, твърди докладът. Там правото да смениш вярата си се предоставя само на немюсюлмани.
САЩ разкритикуваха и насилието срещу християни в Индия, което ескалира през последните седмици и взе около 20 жертви.
Мианмар, Еритреа, Иран, Северна Корея, Судан и Узбекистан запазват статуквото, според изследването. Тези страни са сложени в "черния списък" заедно с Китай.
Същевременно в Саудитска Арабия се забелязва напредък в някои области, като например по-добра защита на правото да притежаваш и използваш лични "религиозни материали".
Виетнам също получава похвали за напредък в спазването на религиозните права, но според доклада в страната все още има сериозни проблеми.
Представяйки доклада, държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс отбеляза, че е имало опити от страна на Организацията Ислямска конференция (в която влизат 57 ислямски страни) да се криминализира "клеветенето на религиите", като в случая с датските карикатури на Мохамед.
Вместо да защитава религиозната практика и толерантност, този нов термин иска да ограничи свободната реч и свободното религиозно самоопределяне, подчерта тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!