Е динайсет министри от правителството на Южна Африка подадоха оставка след решението на президента на страната Табо Мбеки да се оттегли от поста, съобщиха източници на президентството.
Сред напусналите е и министърът на финансите Тревър Мануел, който се ползва с голямо уважение сред инвеститорите.
Оставките ще влязат в сила от деня, когато влезе в сила оставката на държавния глава, съобщи още президентството на страната.
Според същия източник всички министри са изразили готовност да помогнат на новото правителство при предаването на властта.
Вицепрезидентът на Южна Африка Фумзиле Мламбо-Нгкука също подаде оставка, следвайки примера на Мбеки, съобщават агенциите.
Говорителят му Дензъл Тейлър информира, че Мламбо-Нгкука иска да даде възможност на новия временно изпълняващ длъжността президент да избере свой заместник.
Междувременно говорителят на управляващата партия Африкански национален конгрес (АНК) Джеси Дуарте потвърди, че заместник-председателят на партията Кгалема Мотланте ще бъде номиниран за президентския пост. Очаква се той да спечели гласуването в парламента.
Оставката на президента Табо Мбеки, който през 2005 г. уволни председателя на АНК Джейкъб Зума, предизвиквайки ожесточен политически конфликт, породи опасения, че близките до него министри с богат политически опит може също да се оттеглят от властта.
Въпреки че популярността на Мбеки напоследък спадаше стремглаво, начинът, по който АНК го принуди да се оттегли, предизвика критики в някои обществени и политически кръгове.
"Принципът "око за око" едва ли е основателна причина за смяната на управлението в страната и не вдъхва увереност, че новата гвардия ще покаже повече политическа зрелост от правителството на Мбеки", се казва в редакционна статия на южноафриканския вестник "Бизнес дей".
Финансовият министър Тревор Мануел, който играе ключова роля в привличането на чуждестранни инвестиции, заяви, че няма да подаде оставка и подчерта неколкократно, че ще предложи услугите си на всеки президент.
Вероятният наследник на Мбеки - Кгалема Мотланте, е бивш активист на студентско движение, профсъюзен деец и бивш боец в разпуснатото военно крило на АНК. През 1977 г. той беше осъден на 10 години затвор и беше затворен на остров Робен заедно с Нелсън Мандела и Джейкъб Зума от поддържащия апартейда режим.
Мотланте е интелектуалец с ляв уклон и се ползва с уважението както на левите радикали, така и на едрите бизнесмени в редиците на АНК. Неговите съпартийци се надяват, че той ще помогне за преодоляването на най-дълбокото разединение в историята на партията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!